Schváleno ČTÚ

Jak uspořit

Přibližně 50% uživatelů si předplácí vyšší tarif než potřebuje. 30% uživatelů doplácí naopak na příliš nízký tarif. Finanční rezervy naše kalkulátory rychle najdou. Významně ušetříte ale i takto:

Čtěte pozorně ceníky i smluvní podmínky

Nechte si od operátora vysvětlit vše, čemu nerozumíte. Nespěchejte, vzít podpis zpět je těžší než podepsat! Přečtěte si případně i doporučení Českého telekomunikačního úřadu ke smlouvám s operátory.

Porovnejte nabízenou výhodu se závazkem

Chcete-li levnější tarif nebo telefon, operátoři vám je nabídnou výměnou za závazek užívání tarifu na dobu určitou s určeným finančním plněním. Spočítejte si, zda se  vám zvýhodnění vyplatí! Kupovat telefon u českého operátora se v 99% nevyplatí, výhodou bývá rozložení splátek, ale ještě si připlatíte.

Předplacená karta nebo paušální tarif?

Výhodou předplacených karet bývá anonymita a jejich snadná dostupnost pro každého. Volání z předplacených karet bývá dražší než u paušálu. Hledáte-li co nejlevnější volání, existují i tzv. nulové nebo předplácené paušální tarify na pomezí předplacené karty, u které platíte přesně podle spotřeby, a paušálu za balíček služeb.

Ptejte se na tarif i jeho účtování (tzv. tarifikaci)

Tarif je předpis služeb a cen, např. volání za 3 Kč/min. Tarifikace je způsob účtování. Má-li tarif tarifikaci např. po minutách, účtuje se každá, byť jen započatá minuta hovoru jako celá. Zdražení tarifikací dosáhne i přes 30% a voláte za 4 místo 3 Kč/min. Kontrolujte proto vždy obojí: Cenu tarifu i jeho účtování!

SMS

SMS jsou návykové a svádí k výběru tarifu podle počtu SMS. Máte-li chytrý telefon s internetem, použijte k textovým zprávám také aplikace Apple iMessage, Google Hangouts, FB WhatsApp aj., které je odesílají po internetu bezplatně mezi uživateli. Nezapomeňte ale, že SMS jsou univerzální textový standard a zdaleka ne všichni tyto aplikace používají. Nějaké SMS budete asi potřebovat.

Internet v mobilu, do tabletu a notebooku

Internetu v mobilu nebo mobilní internet jsou jen obchodní označení tarifů, nikoliv závazný způsob používání internetu. Váš chytrý mobil poslouží jako brána do internetu i pro tablet nebo notebook a naopak tarif "pro tablet a notebook" lze někdy přidat k hlasovému tarifu. Trvá-li operátor na další "datové" SIM kartě, pomůže telefon se 2 SIM kartami. Internet na datové SIM bývá levnější, nejde ale volat.

Ověřte si převádění jednotek: minut, SMS, dat

Nejlepší tarif je takový, kdy právě dočerpáte všechny předplacené služby. Pokud je nevyčerpáte, přeplácíte,  přečerpáte-li je příliš, je výhodnější vyšší paušál. I při optimálním tarifu nevyčerpané jednotky občas zbudou. Jejich převod do dalšího období je výhoda - využijte ji! U mobilního internetu se ptejte, co se stane po vyčerpání dat.

Neomezené volání

Operátoři někdy vydávají za neomezené volání bezplatné hovory mezi účastníky ve vlastní síti. Při volání do jiné sítě pak platíte provolané minuty. Skutečné neomezené volání nebo i SMS je volání za měsíční paušál do všech sítí bez rozdílu. Nějaké omezení volání, SMS nebo dat vždy existuje: u síťových operátorů až na hranici 10 000 minut nebo SMS, u virtuálních často "jen" 3000 minut. Neomezená mobilní data čeští operátoři nenabízejí.

Potřebujete opravdu neomezený tarif?

Neomezený mobilní tarif, ony tisíce volných minut a SMS, je prakticky nespotřebovatelné množství volných jednotek. Neomezený tarif je marketingový útok na dobrý pocit a klid zákazníka, ale tvrdě a zbytečně za něj platíte. Podívejte se do několika vyúčtování a zjistěte, kolik obvykle provoláte minut a odešlete SMS. Vybírejte podle čísel, ne podle pocitů.

Používejte doma a z firmy volání po internetu

Máte-li doma nebo ve firmě internet, je výhodné používat volání po internetu (VoIP). Na pevné lince je VoIP plnohodnotnou náhradou klasického telefonování s výrazně nižšími cenami hovorů. Volat po internetu můžete i z mobilního telefonu a přes domácí Wi-Fi, mnohé ho přímo podporují a voláte stejně, jak jste zvyklí! Volaný vidí vaše běžné mobilní číslo a za VoIP často neplatíte žádný měsíční paušál.

Internet doma nebo ve firmě

Máte-li na výběr, dávejte přednost připojení po pevném médiu: optická linka či kabel jsou nejspolehlivější a nejrychlejší varianta, metalická linka - drát je v kombinaci s technologií VDSL také vcelku bezpečná volba. Místní připojení přes LTE (mobilní) síť  nebo přes Wi-Fi síť je připojení z nouze, rychlost se může nevypočitatelně měnit a mít omezení objemu dat. Využijte možnost spojení vyzkoušet ve špičce večer a vrátit, pokud jsou rychlost a stabilita neuspokojivé.

Neváhejte přenést číslo do jiné sítě

Nejste-li spokojeni se službami a rozhodnete se pro přenos čísla do jiné sítě, opouštěný operátor vám může nabídnout vylepšení kontraktu. Slevy několik procent či pár minut navíc výměnou za roky úvazku ovšem výhodou nejsou, přitom přenos čísla není složitý a přebírající operátor vám ve vlastním zájmu pomůže. Ověřte si v našich cenových přehledech (filtr Cena), kolik dostanete za nabídnutou cenu jinde.