Dneškem vstoupila v platnost regulace cen mezinárodního volání do EU pro domácnosti. Evropský parlament v listopadu potvrdil maximální ceny cca 6 Kč/min a 1,8 Kč/SMS. Shrnuli jsme nové ceny u českých operátorů.

V předchozím článku jsme referovali o chystaných regulovaných cenách volání z ČR na telefonní čísla EU. Jak se s novým nařízením EK vypořádali naši mobilní a virtuální operátoři?

V O2 změnu ceníků nestihli (psáno 15.5. v 11 hod). Alespoň je hezky vidět, kolik dosud účtovali. Nepochybujeme, že i O2 ceny brzy upraví na úroveň vlastních virtuálních operátorů BLESKmobil&spol. SAZKAmobil a GoMobil mají nižší ceny volání, SMS stojí všude plus minus stejně.

Volat do EU i za regulované ceny je přesto nerozum - asi jako posílat drahé MMS. Mobilní aplikace Skype, Facetime, WhatsApp a další fungují bezplatně po internetu. Operátoři s tarify pro volání po internetu účtují do zahraničí často pouhých pár desítek haléřů za minutu.

Nové ceny jsou závazné jen směrem ke spotřebitelům. Je-li smlouva uzavřena na firmu (IČ), regulace ceny se neuplatní. Např. T-Mobile účtuje od 15.5. domácnostem hovory do EU 5,89 Kč/min, firmám 7 - 12 Kč/min.