T-Mobile a Vodafone přišly s vylepšenými denními datovými mobilními tarify. První začal od března nabízet předplacené karty Twist pro příležitostné dataře. Vodafone kontroval jednodenními Passy, které jsou navázány na datové služby k předplacenkám nebo paušálním tarifům.

Jednodenní datové balíčky mají na českém trhu dlouhou tradici a nabízí je každý významný operátor včetně virtuálních. Zakopaný pes je v jejich parametrech: jsou drahé a obsahují data v objemu maximálně několika desítek megabajtů. Některé dokonce platí jen kalendářní den namísto 24 hodin. Sloužily proto hlavně zákazníkům s minimální potřebou používat mobilní internet.

Situace se teď maličko zlepšila. T-Mobile od března sonduje trh "limitovanou" edicí karet Twist pro příležitostné dataře. Aby mohl nabídku využít, musí si zákazník pořídit novou předplacenku. Spotřebovat lze až 100 MB denně a uživatel zaplatí nanejvýš 10 Kč/den. Zrušte si přilepené volání v síti T-Mobilu, pokud ho nepotřebujete. Je bezplatné jen první měsíc, pak stojí 149 Kč.

Vodafone šel na věc jinak a zřídil jednodenní tarif typu Pass. Není datově omezený a lze sdílet. Zásadní nevýhodou všech Passů, denních i měsíčních, je však nutnost mít další aktivní datový tarif: denní Passy lze dokoupit jen s datovými balíčky Připojení pro mobil, Mobilní připojení, Data LTE, Data Naplno, Balíček ke kartě, Balíček ke kartě FIX a Připojení na měsíc. Platí pouze pro jeden druh služby skrze podporované aplikace.

O2 zatím nabízí jednodenní balíček s 30 MB za 29 Kč k předplacené kartě. Možná přijde s něčím lepším.