O2 asi teče do bot u mladých zákazníků. Operátor jim proto přidává mobilní data, aniž by zvýšil cenu. Konkurenci O2 přesto nedohoní. T-Mobile pro změnu nasazuje tarif domácího připojení k internetu se svérázným obsahem i názvem Pevný internet do zásuvky.

Modrý operátor už delší dobu provozuje speciální tarify pro mladé, jejichž parametry ovšem pokulhávají za konkurencí. Studenti se proto postupně stěhují k Vodafonu nebo T-Mobilu, kteří za stejné peníze nabízejí víc. Tak nějak si vykládáme vylepšené tarify O2 pro mladé, které se objevily v ceníku operátora platném od 1.4., s účinností od 1.května.

O jaké tarify jde? Citujeme nový ceník O2: "S účinností od 1.5.2018 se tarif [:kůl:] data 1 GB mění na tarif [:kůl:] data 5 GB a tarif [:kůl:] data 2 GB se mění na tarif [:kůl:] data 10 GB."

V případě nižšího tarifu získáte bez změny ceny 5 GB namísto 1 GB dat dříve. Ti, kteří O2 zůstali věrní a měli starší tarif se 2 GB, nejspíš také přejdou na nový s 5 GB, protože si vedle navýšeného objemu dat ještě o stovku polepší. O2 se každopádně pojistilo zvýšením ceny dokupování dat ze 149 na 249 Kč/měsíc za 2 GB.

Konkurence bude mít i tak stále výhodnější tarify než O2. Vodafone od léta 2016 úspěšně provozuje řádově lepší tarif #jetovtobe za 499 Kč s 10 GB dat a neomezeným voláním a SMS. Tarif Student T-Mobilu (také 499 Kč/měsíc) zahrnuje jen 2 GB dat, ovšem s neomezenými SMS kamkoliv. Opakovaná akce T-Mobile Gorillaz přináší 100 min + 100 SMS + 10 GB dat za 499 Kč nejen pro studenty. Tento tarif je k mání dnes a zítra (aktualizace: až do 30.4.).

T-Mobile Pevný internet do zásuvky

Při chybějícím vhodnějším připojení si lze od od 10.4. objednat místní datový tarif Pevný internet do zásuvky. Internet raději do zásuvky nestrkejte, nedělá to ani T-Mobile, připojení je bezdrátové. Potřeba je slušný LTE signál i uvnitř domu, koupit modem se SIM kartou (za 2300 až 3450 Kč podle délky smlouvy), zapojit ho do elektrické zásuvky (proto prý název tarifu) a zaplatit 399 Kč každý měsíc.

Není třeba instalovat externí anténu jako u tarifů T-Mobile Pevný internet vzduchem, ale rychlost zůstane omezena na 20 Mbit/s. Tedy pokud ji operátor v místě, a ještě v budově, dosáhne. Instalovat na plášť či střechu budovy anténu a tahat další kabeláž kvůli mobilnímu LTE se zákazníkům asi dvakrát nechtělo. Teď snad postačí umístit modem do správné místnosti, nejlépe k oknu, a je to.