Ceny volání z ČR na zahraniční telefonní čísla se neřídí domácími cenami jako volání v roamingu v EU. Můžete zaplatit mnohem víc, jak dnes znovu zdůraznil Český telekomunikační úřad ve své monitorovací zprávě.

V minulém článku jsme upozornili na ceny volání z ČR na mobilní čísla českých uživatelů, kteří se dočasně nacházejí v zahraničí. Cena volajícího se řídí běžným ceníkem pro volání v ČR a volaný v EU za příjem hovoru nic neplatí. Jiná situace nastává při volání z ČR na "nečeská", tj. zahraniční telefonní čísla. Přetiskujeme v doslovném znění aktuální zprávu ČTÚ ze 17. 8. k tomuto tématu:

ČTÚ v letním období pravidelně registruje zvýšený počet stížností lidí, kteří jsou po návratu ze zahraniční dovolené nemile překvapeni výší faktury za uskutečněná volání. Na úrovni Evropské unie jsou zatím regulovány pouze ceny roamingového volání, zatímco ceny mezinárodních odchozích hovorů nikoliv. Při roamingu uživatel české SIM karty nacházející se v zahraničí (ve členském státě EU) volá na českou SIM kartu nebo na SIM kartu některého jiného unijního poskytovatele služeb elektronických komunikací. Za takovéto volání nejsou volajícímu účtovány poplatky za roaming a volající platí stejnou cenu jako by platil za volání doma.

Pokud tedy český uživatel například tráví dovolenou v Chorvatsku a volá příbuzným do České republiky nebo do předem zamluveného hotelu/penzionu jinde v Chorvatsku, například že se opozdí s příjezdem, jedná se o roamingové volání. Stejně tak se jedná o roamingové volání i v případě, kdy uživatel na dovolené v Chorvatsku volá např. svému známému ze Slovenska, na jeho slovenské telefonní číslo.

Hodlá-li však uživatel české SIM karty aktuálně pobývající v České republice volat na unijní zahraniční telefonní číslo, a to bez ohledu na to, zda se volaný nachází na území České republiky nebo jinde na území EU, jedná se o mezinárodní volání. To v současnosti není na úrovni Evropské unie regulováno a ceny jsou oproti roamingovému volání několikanásobně vyšší. Pokud tedy uživatel s českou SIM na území ČR volá stejnému známému na jeho slovenské číslo, půjde o mezinárodní volání na Slovensko. Bez ohledu na to, kde se volaný právě nachází (zda na Slovensku či jinde).

Problematická situace může nastat i při pobytu na dovolené v některých zahraničních destinacích, které sousedí s nečlenskými zeměmi EU, kdy nastavení mobilního telefonu umožní (automaticky) připojení na mobilní síť nečlenského státu a volající pak telefonuje v režimu neregulovaného roamingu. Ceny za taková volání lze nalézt v ceníku operátorů a právě jejich výše (v řádech až několika desítek korun za minutu volání) je důvodem častého rozčarování po návratu z dovolené.