Volby do Evropského parlamentu jsou přede dveřmi. Vysoké ceny mobilních tarifů byly kvůli důležitější agendě sice odsunuty na vedlejší kolej, nezaškodí si však připomenout, jak volební téma mobilních tarifů využili politici

Nebyli by to politici, kdyby se těsně před volbami nezačali předhánět ve slibech, co všechno pro nás zařídí, a chlubit se, co záslužného už stačili udělat. Před volbami do Poslanecké sněmovny předloni hrály roli mj. ceny mobilních tarifů. Před volbami do EP existují výraznější témata. I tak se našlo pár poslanců, kteří téma vysokých cen zdvihli. Někteří až teď před volbami, jiní konzistentně v průběhu mandátu.

Uznání zasluhuje europoslankyně Dita Charanzová (ANO), která od r. 2017 usilovala o regulaci přemrštěných cen hovorů a SMS do EU účinnou od  letošního 15. května. Díky ní lze teď do zahraničí volat levněji. Není bez zajímavosti, že novou regulaci už u Evropského soudního dvora napadly německý Deutsche Telekom a španělská Telefónica O2. První stojí za českým T-Mobilem, jméno a služby druhého nosí a předplácí si české O2.

ČSSD a ANO se už před volbami do Poslanecké sněmovny ČR v r. 2017 přetahovaly o přízeň voličů sliby o snížení cen mobilních tarifů. Schválily novelu zákona o elektronických komunikacích (ZEK), která pomohla pouze v tom, že zpřehlednila a zkrátila dobu převodu telefonního čísla. Na snížení cen nestačila.

Předseda vlády Babiš letos před volbami do EP začal zostra a slíbil, že nízké ceny s operátory vyjedná. Nevyjednal nic. Silácké řeči vyústily jen v další novelu ZEK, jejíž společný návrh ANO a Pirátů nedávno schválil hospodářský výbor sněmovny. Očekávání jsou znovu přehnaná a opomíjí, že by novela mohla být i kontraproduktivní.

Téma převzal za ANO na domácí scéně poslanec Patrik Nacher. Zprvu hledal analogie mezi bankovním a telekomunikačním trhem a sebevědomě prohlásil, že nové úpravy ZEK způsobí pokles cen na polovinu ještě před hlasováním o novele. Operátoři se prý polekají už jen samotné veřejné diskuze, a pokud na ně zákazníci začnou víc tlačit, ceny spadnou. Ví pan Nacher, že veřejnost tlačí na operátory bezvýsledně už skoro 10 let?

Poslanec za Piráty Martin Jiránek je předsedou podvýboru pro komunikace a IT a novela ZEK mu přísluší i jako zpravodaji sněmovny. Je dobře, že našel s poslancem ANO společnou řeč. Je škoda, že se oba začali starat až po roce a půl po zvolení a zrovna před volbami do EP. Oba pánové už ví, že navrhovaná novela ZEK může konkurenci sice podpořit, samotná ji ale nevyvolá. Vědí také, že plamenné výzvy operátorům nefungují? Chceme věřit, že zápal obou poslanců nevychladne a přežije i volby do EP.

Svérázným příspěvkem k předvolební kampani je blog europoslance Pavla Svobody za KDÚ-ČSL. Pan Svoboda si zprávu o čerstvé regulaci cen volání do EU přečetl moc rychle, když podle něho budeme volat za 4,9 namísto za 6 Kč/min. Podle jeho návrhu by i Ukrajinec či Gruzínec měl na svém telefonickém účtu poznat, zda volá do Unie nebo do Ruska. Pana poslance asi pálí jiné věci než české občany, které zastupuje, ale už se těší na další mandát.