Nový ceník Lama Mobile platný od 1. prosince je chudší o archaické rodinné tarify, balíčky SMS i speciální tarif k  Digi TV. Aktualizovaný tarif Upovídaná lama je vzhledem ke slabé nabídce trhu ale zajímavý: za 499 Kč měsíčně zahrnuje vedle neomezeného volání a SMS rovněž 1,5 GB mobilních dat.

Čeští virtuální operátoři jsou O2, T-Mobilem a Vodafonem drženi zkrátka nejen v případě mobilních dat, ale i neomezených tarifů. Přesto na sebe někteří berou riziko a neomezené tarify nabízejí ve vlastní režii s 5 000 volných minut a SMS. Málokdo totiž takové množství jednotek využije a kouzelné slovo neomezený je marketingová trefa do černého.

Síťoví operátoři nastavují limity neomezeného tarifu na 10 000 jednotek měsíčně nebo ad hoc podle chování zákazníka. Údajně z bezpečnostních důvodů, aby nebyla ohrožena síť a tarify zneužívány pro hromadné volání a rozesílání zpráv. ČTÚ takto omezené tarify trpí s poukazem na zákon o elektronických komunikacích, který ukládá operátorovi povinnost chránit vlastní síť a zákazníkovi seznámit se se smluvními podmínkami služeb. Právník by neomezený tarif s omezeními asi označil za klamání spotřebitele.

Virtuální operátoři Lama Mobile, GoMobil a další nicméně následovali argumentaci síťových operátorů o ochraně sítě a mají v nabídce tarify s celkem 5 000 volnými jednotkami (minutami+SMS), které označují za neomezené. Příkladem budiž aktualizovaný tarif Upovídaná lama v novém ceníku operátora platném od 1.12. v tabulce níže nebo tarif GoMobil Na pohodu za 449 Kč.

Upovídaná lama s 1,5 GB dat má ještě jeden zádrhel, kterým se Lama Mobile moc nechlubí, a tím je připojení k internetu omezené na síť 3G (Vodafone). Vedle nižší rychlosti do 22 Mbit/s (v praxi jsme naměřili nanejvýš kolem 15 Mbit/s) vadí víc horší pokrytí území ČR. Na přímý dotaz, kdy se zákazníci dočkají LTE internetu, jsme od operátora obdrželi jen vyhýbavou, nic neříkající odpověď. Tarif Upovídaná Lama v nové verzi může být i tak pro české domácnosti kvůli nedostatku lepších nabídek přitažlivý.