V březnu proběhla schůzka zástupců podvýboru Poslanecké sněmovny pro ICT a telekomunikace vedeného Piráty a MPO s ČTÚ. Jejím výstupem byla tisková zpráva Pirátů s dodatečnými návrhy novely zákona o elektronických komunikacích, mj. zpochybňující nezávislost oficiálních cenových srovnávačů ČTÚ.

V aktualitě Je zase před volbami jsme 6.3. psali o náhlé starosti ANO a Pirátů o vysoké ceny mobilních tarifů, když ANO je ve vládě už 5,5 roku a Piráti rok a půl v opozici. Potyčka mezi stranami skončila vzájemným obviňováním z krádeže předvolebních témat. Vláda poté narychlo schválila návrh novely zákona o elektronických komunikacích (ZEK) bez obvyklého meziresortního řízení.

Navržená novela má pouze podpůrný význam, ač si od ní předkladatelé z ANO bezdůvodně slibují víc. Piráti se svého údajného dítěte nevzdali a 19. března zorganizovali nad vládní novelou ZEK diskuzi jako náhradu meziresortního řízení. Schůzku svolal předseda podvýboru Poslanecké sněmovny pro ICT a telekomunikace Martin Jiránek (Piráti) a pozval na ni zástupce ČTÚ a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Podle tiskové zprávy Pirátů se účastníci schůzky shodli na tom, že chtějí vládní návrh novely vylepšit o další body. Celkem jich padlo 6 a podle Pirátů s nimi přišlo ČTÚ a MPO. Mezi návrhy se překvapivě objevilo povinné vracení kreditu z předplacených karet, které operátorům nařídila už loni Evropská komise a začne automaticky platit ani ne za měsíc, a bod 6 o srovnávači tarifů, který obsahuje další na první pohled líbivý krok:

6. Srovnávač nabídek operátorů. Český telekomunikační úřad by provozoval nezávislý srovnávač cen různých služeb českých operátorů. Spotřebitelé by na jednom oficiálním portálu měli možnost opravdového nezávislého porovnání bez toho, aby byl například jeden operátor neférově zvýhodňován v pořadí nebo jiným způsobem.

Požádali jsme 8. dubna ČTÚ a pana poslance Jiránka, který je současně zpravodajem sněmovny pro novelu, písemně o komentář resp. vysvětlení bodu 6. ČTÚ autorem návrhu není. Poslanec Jiránek nám neodpověděl, předpokládáme tak, že tučné řádky výše odpovídají závěrům schůzky.

Z ekonomie víme, že stát má poskytovat pouze služby, které nemůže dodat soukromý sektor. V r. 2012 se ČTÚ po vzoru britského regulátora Ofcom rozhodl delegovat starost o srovnávač a kalkulátor cen telekomunikačních služeb na soukromé subjekty. Vytvořil pravidla, jaké podmínky musí zájemce a srovnávač splnit. Srovnání musí být nezávislé, aktuální a transparentní. Po splnění přísných podmínek úřad uchazeči propůjčí logo "Schváleno Českým telekomunikačním úřadem", čímž jeho srovnávač označí za spolehlivý.

Ač značka ČTÚ nemá zvuk britského Ofcomu, od r. 2012 projevily o vytvoření oficiálního cenového srovnávače zájem desítky subjektů. Uspěly jen 3, ostatní ztroskotaly, zhusta na nezávislosti a výpočtech. Ze tří přežily dva a jedním z oněch dvou je Tarifon. Rádoby srovnávačů tarifů najdete na internetu řadu a provozují je mj. čeští operátoři. Nakolik je srovnávač operátora nezávislý a objektivní nemusíme vysvětlovat.

Podle zprávy Pirátů se MPO asi domnívá, že ideálním provozovatelem je stát a ČTÚ, protože nestátní srovnávače jsou závislé a uživatele šidí. Dokáže MPO a poslanci vysvětlit praktický přínos nového srovnávače? O co účinněji zvýší konkurenci než již fungující akreditované srovnávače? O kolik víc sníží ceny a kolik bude stát jeho vývoj a provoz? Může MPO, ANO nebo Piráti doložit neférové zvýhodňování operátorů oficiálními srovnávači?

Nechť si stát nadbytečný srovnávač tarifů postaví a provozuje, když nemá důležitější věci na práci. Zpráva z předvolebního jednání svolaného Piráty ale poškozuje cenové srovnávače schválené ČTÚ, včetně úřadu samotného, a zpochybňuje i to málo, kterým mohou pomoci. Tarifon prochází šest let úspěšně audity nezávislosti, objektivnosti, aktuálnosti a technické způsobilosti. Čtete-li náš blog nebo jste použili naše kalkulačky a srovnávače, víte také, že Tarifon měří všem stejným metrem.