Mobilní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone pomohli válečným uprchlíkům z Ukrajiny sbírkami, speciálními SIM kartami nebo voláním na Ukrajinu (T-Mobile a Vodafone) a z Ukrajiny do ČR zdarma. Všichni tři provozují zvláštní stránky v ukrajinštině.

Shrnujeme dosavadní pomoc mobilních operátorů O2, T-Mobile a Vodafone ukrajinským uprchlíkům před válkou do České republiky.

O2: Od 25.2. volají zákazníci operátora na Ukrajinu stejně jako do EU, tj. za 5,95 Kč/min a 1,88 Kč/SMS. V roamingu na Ukrajině volají zákazníci do ČR/EU za podmínek evropského roamingu (za české ceny O2).

Operátor zorganizoval přes O2 TV Sport mezi diváky sbírku SOS Ukrajina, jež vynesla 4 miliony korun, které šly na účet neziskové organizace Člověk v tísni. Sbírka proběhla i mezi zaměstnanci O2, kteří přispěli 1,1 mil Kč. Nadace pak přidala 0,5 mil Kč a výsledná částka rovněž putovala na humanitární pomoc Ukrajině.

T-Mobile: Operátor Ukrajincům nabízí předplacenou SIM kartu s 50 volnými minutami a 50 volnými SMS na 1 měsíc od aktivace zdarma a se stokorunovým bonusovým kreditem na stejné období. Na ukrajinská čísla s ní voláte bezplatně. Druhá speciální SIM karta obsahuje 10 GB dat na měsíc zdarma a bonusový kredit 100 Kč.

Vodafone: Po zahájení ruské invaze operátor poskytl svým uživatelům zdarma týden volání a SMS z ČR na Ukrajinu a také zdarma odchozí volání a SMS na česká a ukrajinská čísla v rámci roamingu na Ukrajině.

Od 5. března operátor pomoc změnil na 100 volných minut měsíčně pro volání na Ukrajinu zdarma pro každého uživatele a poté za 1 Kč/min (stejná cena i pro uživatele Oskarty). Nadále platí, že volání a SMS na česká a ukrajinská čísla z Ukrajiny včetně příchozích hovorů je do odvolání zdarma.

Ve sbírce telefonů od 1. do 15. března operátor vybral více než 1500 funčních mobilních telefonů, které vybavil předplacenými SIM kartami s kreditem 500 Kč a předal je neziskovým organizacím k distribuci mezi uprchlíky. Nadace Vodafonu ČR dále věnovala 2 miliony korun humanitární organizaci Člověk v tísni a proběhla sbírka na Ukrajinu mezi zaměstnanci operátora.