Všichni mobilní operátoři teď přidávají k neomezeným tarifům paušálně 2 GB dat, ale mimo standardní ceníky. O2 je nabízí on-line jen v dubnu, T-Mobile v dočasné on-line akci. Jediný Vodafone nemá bonusová data podmíněna časovým úvazkem. Vládě a ČTÚ nemusí vycpávání tarifů daty stačit. 

O2, T-Mobile i Vodafone nafukují neomezené tarify přechodně mobilními daty. Vysoké ceny zůstávají. Přidání mobilních dat slouží k zachování vysoké cenové hladiny a operátoři ho budou prezentovat jako další zlevnění. Než by domácnostem skutečně ulevili a snížili ceny, raději přidají paušálně 2 GB dat a přídavek nedají do standardního ceníku.

O2 dočasně v rámci jednoměsíční dubnové akce přidalo 2 GB dat k tarifům O2 Free Bronzový a vyšším. Tarif Free Bronzový pak vyjde na 749 Kč/měsíc s 5 GB dat. Stejný přídavek 2 GB dat k tarifu Free Platinový za 2499 Kč s 60 GB představuje směšná 3% dat navíc. Podmínkou je vždy 2letý úvazek.

T-Mobile v dubnovém ceníku přidal k on-line bonusu 2 GB ještě nový tarif Mobil L+ s 12 GB dat za 1149 Kč a navýšil ceníkový tarif Mobil XL na 18 GB. Při objednávce on-line nabízejí L+ a XL celkem 14 a 20 GB, opět pouze se závazkem na 2 roky.

Vodafone přidává 2 GB v mobilní samoobsluze Můj Vodafone každému zákazníkovi bez ohledu na to, zda má či nemá dlouhodobý závazek. Tarif Red Naplno 5 GB obsahuje 7 GB dat, pod tarifem Red Naplno 10 GB svítí 12 GB a podobně u Red Naplno 20 GB je 22 GB.

Vycpávací taktika operátorům vyjde těžko. Tarify za nejméně 750 Kč české domácnosti pochopitelně nechtějí (stejné koupíte jinde za třetinu) a do kampaně za nižší ceny a více mobilních dat se namočila dříve spící politická reprezentace. O2, T-Mobile a Vodafone budou muset s cenami dolů: kvůli aukci 5G, možnému příchodu 4. operátora a hrozbě regulace velkoobchodních cen. Chtělo by se psát konečně, ale bude to ještě trvat.