Mobil od ČEZ je virtuálním mobilním operátorem v síti O2. Už od loňska a do konce letošního roku slibuje slevy na neomezené tarify 50 až 100 Kč měsíčně. Výhodný mobilní tarif u ČEZu ani tak nenajdete.

Nejvýznamnější česká firma, výrobce, distributor a obchodník s energiemi ČEZ, se namísto soustředění na své podnikání rozhodl v r. 2013 fungovat i jako virtuální mobilní operátor pod značkou Mobil od ČEZ (v síti O2; smlouvu zákazník uzavírá s ČEZ Prodej a.s.). Co stálo za tímto zvláštním krokem se nedá s určitostí říct, jisté je, že ČEZ spolupracoval už s Českým Telecomem, předchůdcem současné O2 Czech Republic a.s.

Mobil od ČEZ je tak na trhu víc než 10 let a postupně se propracoval na čtvrtého největšího virtuálního operátora s tržním podílem cca 0,8% (r. 2022). Má více než 100 tisíc mobilních zákazníků, ale to je na potenciál ČEZu málo a z pohledu zisku zanedbatelná položka. V r. 2020 ČEZ odmítl stát se 4. mobilním operátorem a vydražit frekvence k provozování 5G sítí. 70% vlastníkem ČEZu je český stát, který nakupuje zbytečnosti s poukazem na kritickou infrastrukturu, zatímco telekomunikace nechává na mobilní trojce, která desetiletí vysává české zákazníky.

Mobil od ČEZ provozuje dvě řady tarifů: skládačky minut, SMS a dat a neomezené tarify. ČEZ vždy zveřejňuje běžný ceník a k němu jakýsi speciální ceník s různými slevami. Můžeme to považovat za vrchol transparentnosti nebo také za podivnou anomálii, když speciální ceník má platnost i 1,5 roku. Aktuální zvláštní ceník obsahuje neomezené tarify s akčními slevami s možností objednávky do konce roku 2024.

Ceny za datově chudé tarify jsou vysoké a slevy směšné. Poslední, datově neomezený tarif, má rychlost připojení pouhých 5 Mbit/s. Žádná výhoda za souběh odběru elektřiny, plynu a mobilních služeb se neposkytuje, sleva je stejně nízká ať jste nebo nejste zákazníkem ČEZu. Ceny za mobilní služby koneckonců odpovídají cenám energií ČEZu, které patří trvale k nejvyšším na trhu a sazbami si nezadají s výpalným.

Po prodeji SAZKAmobilu se nejmocnější česká firma ČEZ stane největším nezávislým virtuálním operátorem v ČR. Se zoufalým tržním podílem začínajícím za desetinnou čárkou a stejně zoufalými cenami, po 10 letech existence a pilování spolupráce s PPF. V Německu nebo v Rakousku koupíte tyhle tarify za polovinu, nemluvě o Polsku, Itálii nebo Španělsku, kde jsou ceny i třetinové.