Zdravotně postiženým nabízí nejvýhodnější mobilní tarify Vodafone. U stejného operátora získají postižení i zlevněné pevné připojení k internetu. O2 jako nositel univerzální služby poskytuje ZTP státní příspěvek 200 Kč/měsíc, z domova pak lze volat neomezeně zdarma. Nejhůře v našem srovnání dopadl T-Mobile.

Po delší době znovu nabízíme přehled cenových plánů pro zdravotně těžce postižené osoby (ZTP). Operátoři sice postiženým ulehčí, velkou úlevu však v případě mobilních tarifů nepřinášejí. ZTP tarify mají síťoví operátoři O2, T-Mobile a Vodafone, u virtuálních operátorů je nenajdete.

O2 je operátorem pověřeným ze zákona poskytovat služby osobám se zvláštními sociálními potřebami. Loni na to od státu obdržel 34 mil Kč. Pouze u O2 proto mohou postižené osoby vedle úlev poskytovaných samotnými operátory čerpat také státní příspěvek 200 Kč/měsíc na mobilní nebo pevné služby (nikoliv na obojí současně). U T-Mobilu ani Vodafonu taková možnost není. Mimo zákonnou povinnost pak nabízejí O2, T-Mobile a Vodafone sami "sociální" slevy pro znevýhodněné skupiny.

Podmínky podpory ZTP najdou zdravotně postižení na webech operátorů. O2 uvádí podrobné údaje na zvláštní stránce se zvýhodněním formou univerzálních slev podle tabulky výše. T-Mobile snad i nadále poskytuje starší tarif S námi pro ZTP se slevou 20 %, telefonicky jsme se totiž dozvěděli jiný mobilní tarif. Vodafone nabízí tarify s novými cenovými plány pro ZTP platnými od 3. prosince.

Výhody pro ZTP se netýkají jen mobilních tarifů. O2 přispěje na volání z pevné linky a vyšší částkou než z mobilu, takže lze z domova po odečtení příspěvků volat neomezeně bezplatně nebo za 89 Kč/měsíc. 210 Kč sleví O2 také pečujícím osobám, zde bez státního příspěvku. Vodafone vedle neomezeného tarifu Red Naplno s 10 GB za 539 Kč dodá postiženým současně přenositelný domácí internet Připojení bez kabelu Naplno za 249 Kč /měsíc.