Společnost Liberty Global, americký vlastník kabelové společnosti UPC, která poskytuje pevné připojení k internetu, televizní a hovorové služby, se odhodlala k prodeji svých poboček Vodafonu v Německu, Česku, Maďarsku a Rumunsku. Vodafone v ČR tak posílí a zvýší se konkurence a tlak na ceny kombinovaných služeb pro domácnosti. Prodělají menší poskytovatelé. 

Tisková agentura Reuters a Vodafone ČR dnes informovaly o převzetí aktivit Liberty Global pod značkou UPC v Německu, Česku, Maďarsku a Rumunsku. Spojením Vodafonu s UPC v zemích, kde Vodafone poskytuje mobilní služby (např. na Slovensku proto UPC zůstává), vznikne největší evropská telekomunikační společnost, která velikostí předčí i Deutsche Telekom působící v ČR pod hlavičkou T-Mobile.

UPC Česká republika vlastní cca 1,5 mil pevných přípojek do českých domácností a firem s více než 600 tisíci zákazníky a je největším kabelovým TV operátorem v ČR. Poskytuje rovněž pevné vysokorychlostní připojení k internetu spojené s hlasovými službami. Vodafone je třetím největším mobilním operátorem v ČR s cca 3,8 mil zákazníků a řádově menším počtem zákazníků připojených pevnými sítěmi, než mají O2 a T-Mobile.

Vodafone dosud jen přeprodával pevné linky CETINu s DSL internetem a služby SledováníTV.cz. Operátor je po akvizici bezpochyby nahradí všude, kam vedou novější a rychlejší přípojky UPC, a přivede si navíc stovky tisíc potenciálních zákazníků mobilních služeb.

Prodej UPC proběhne až po schválení antimonopolními orgány EU a zúčastněných zemí v příštím roce. I tak lze brzy očekávat koordinaci aktivit UPC a Vodafonu v České republice. Po převzetí UPC bude Vodafone schopen nabídnout konvergované služby pro domácnosti (volání - internet - televize - internet věcí), jaké dnes nabízejí O2 a T-Mobile.

Akvizice UPC Vodafonem přinese ČR zvýšení konkurence u služeb pro domácnosti a vzroste tlak na obsah a ceny kombinovaných telekomunikačních tarifů. Bohužel se tím i zúží prostor pro místní poskytovatele internetu a televize.