Schváleno ČTÚ

Nápověda Volání z internetu

Volání z internetu (zkratka VoIP) je paketová technologie přenosu hlasu po internetu, která je cenově nejvýhodnějším způsobem telefonování. V ČR ho používá většina uživatelů pevných a bezdrátových linek, kde je tento způsob telefonování nejrozšířenější. Volat po internetu můžete ze stolního telefonu, ale i z mobilu. Podmínkou je pouze dostatečně rychlé a stabilní připojení k internetu. Uváděné ceny jsou vždy s DPH.

Hovory ze stolního telefonu (po pevné či bezdrátové lince)

Po místní pevné nebo bezdrátové přípojce k internetu voláte stejně jako po klasické telefonní lince. K volání slouží telefony přímo určené pro internetové volání nebo hlasové brány a směrovače, které připojíte k internetu a zapojíte běžný stolní telefon. Po internetu lze telefonovat i pomocí tabletu nebo počítače a vhodného softwaru.

V kalkulátoru Volání doma ve výsledcích zobrazujeme na prvním místě nejvýhodnější tarify pro volání po internetu. Přepnete-li na volání po pevné lince, uvidíte cenový rozdíl, která nás k tomu vede.

Hovory z mobilu (po bezdrátové wi-fi nebo mobilní síti)

Z mobilu podporujícího Wi-Fi můžete pohodlně volat přes domácí, firemní nebo jinou bezdrátovou síť. Nepotřebujete žádný datový tarif. Volání po internetu z mobilu po mobilní síti, nejlépe 3G (existuje i tzv. VoLTE, volání v datových sítích LTE), je možné jen s mobilním datovým tarifem.

U chytrých telefonů s OS Androd stačí nastavit telefonní software, pro Appple iOS potřebujete i telefonní aplikaci. I při volání po internetu se volanému zobrazí vaše obvyklé mobilní číslo. Čísla vytáčíte stejně, jak jste zvyklí, jen si navíc vybíráte, kterého operátora použít - zda mobilního GSM nebo VoIP operátora s levnějším internetovým hovorem.

Ceny volání z internetu

Ceny volání z internetu jsou orientačně poloviční oproti nejnižším cenám GSM hovorů. Volání ve stejné síti bývá po internetu zdarma a účtování často po vteřinách, častý je nulový nebo zcela minimální měsíční paušál. Výrazně ušetříte při volání ze zahraničí, především ze států mimo EU.

V útratě nepromítáme cenu internetu, který potřebujete v mobilní síti, protože nevíme, jak se k internetu připojíte. Voláte-li po internetu z mobilní sítě, datový příspěvek k ceně je u nejméně výhodných tarifů do 500 MB/měsíc cca 0,3-0,5 Kč/min. U vyšších mobilních datových tarifů a na místní internetové přípojce je cena internetu zanedbatelná.