Nordic Investors dokončili převzetí mobilní sítě CDMA známé dříve jako U:fon, nově Air Telecom. Značka U:fon zůstává původnímu majiteli a bude zastupovat virtuálního operátora. Virtuální operátor OpenCall změnil  vlastníka a síť na O2.

Společnost Air Telecom a.s., vlastník a provozovatel sítě U:fon a současně virtuální operátor pod značkou Air Telecom, poskytovala až dosud služby ve vlastní síti U:fon standardu CDMA (bezdrátová pevná linka, mobilní internet) a služby v GSM síti T-Mobilu jako virtuální mobilní operátor (mobilní volání a internet) plus pevné DSL připojení k internetu v síti Cetin.

Mobilní CDMA síť U:fon koupila a koncem června i převzala česká investiční skupina Nordic Investors prostřednictvím firmy Air Telecom s.r.o., nástupce. Do budoucna chystá síť přebudovat na rychlejší LTE a začít poskytovat i speciální služby mobilního přístupu k internetu zaměřené mj. na zdravotnictví. Fond Nordic Investors si k tomu pořídil zbytky IZIPu, který provozoval elektronické zdravotní knížky pro VZP.

Pro uživatele služeb Air Telecomu se zatím nic nemění. Nový ceník vydaný 28.6. kopíruje služby a ceny z 1.5.2016 a nové obchodní podmínky platné od stejného data obsahují jen formální změny související se změnou vlastníka a názvu sítě.

Další zemětřesení se odehrálo u virtuálního operátora OpenCall působícího až dosud v síti Vodafone, který nabízí hlavně předplacené karty pro cizince. OpenCall přechází pod křídla O2. Za změnou stojí ochota vlastníka DH Telecom prodat a na straně O2 chuť k převzetí Opencall. Tisková zpráva O2 vnucuje dojem jakési "spolupráce", i když jde patrně o akvizici.

Jak se změny dotknou uživatelů? Všichni zákazníci OpenCallu si budou muset vyměnit své SIM karty za nové od O2, výměnu bude O2 kompenzovat kreditem 100 Kč zdarma a převede i stávající kredit. V ceníku OpenCallu přibyl datový balíček 3 GB za vysokých 449 Kč, naopak zmizelo 300 MB dat. Příznivé ceny volání do okolních států za 1,8 Kč/min a ostatní služby za ceny už méně příznivé zůstávají zachovány.

Podle nových obchodních podmínek OpenCall platných od 1.7. uzavírá zákazník smlouvu přímo s O2, které postupně nakoupí vedle značky i stávající zákazníky. V síti O2 funguje i další virtuál Vinatel zaměřený na volání do zahraničí a asijskou komunitu, který zůstává ve vlastnictví svých vietnamských zakladatelů.