Jak uspořit

Přibližně 50% uživatelů si předplácí vyšší tarif než potřebuje. 30% uživatelů doplácí naopak na příliš nízký tarif. Finanční rezervy naše kalkulátory rychle najdou. Významně ušetříte ale i takto:

Čtěte pozorně ceníky i smluvní podmínky

Nechte si od operátora vysvětlit vše, čemu nerozumíte. Nespěchejte, vzít podpis zpět je těžší než podepsat! Přečtěte si případně i doporučení Českého telekomunikačního úřadu ke smlouvám s operátory.

Porovnejte nabízenou výhodu se závazkem

Chcete-li levnější tarif nebo telefon, operátoři vám je nabídnou výměnou za závazek užívání tarifu na dobu určitou s určeným finančním plněním. Spočítejte si, zda se  vám zvýhodnění vyplatí! Kupovat telefon u českého operátora se v 95% nevyplatí, výhodou bývá jen rozložení splátek, ale připlatíte si.

Předplacená karta nebo paušální tarif?

Výhodou předplacených karet bývá anonymita, karta nemá tarifní paušál a je snadno dostupná. Volání a data z předplacených karet bývají na jednotku sice dražší než u paušálu, nicméně vždy záleží i na spotřebě a jak je pravidelná. Použijte proto naše kalkulačky.

Ptejte se na tarif i jeho účtování (tzv. tarifikaci)

Tarif je předpis služeb a cen, např. volání za 1,5 Kč/min. Tarifikace je způsob účtování. Má-li tarif tarifikaci např. po minutách, účtuje se každá, byť jen započatá minuta hovoru jako celá. Zdražení tarifikací dosáhne i přes 30% a voláte v průměru za 2 Kč, nikoliv 1,5 Kč/min. Kontrolujte proto vždy obojí: Cenu tarifu i jeho účtování!

SMS

SMS jsou návykové a svádí k výběru tarifu podle počtu SMS. Máte-li chytrý telefon s internetem, použijte k textovým zprávám také aplikace Apple iMessage, Google Hangouts, FB WhatsApp aj., které je odesílají po internetu bezplatně mezi uživateli. Nezapomeňte ale, že SMS jsou univerzální textový standard a zdaleka ne všichni tyto aplikace používají. Nějaké SMS se hodí.

Internet v mobilu, do tabletu a notebooku

Internet v mobilu nebo mobilní internet či připojení jsou jen obchodní označení tarifů, nikoliv závazný způsob používání internetu. Váš chytrý mobil poslouží jako brána do internetu i pro tablet nebo notebook a naopak tarif "pro tablet a notebook" lze někdy přidat k hlasovému tarifu. Trvá-li operátor na další "datové" SIM kartě, pomůže telefon se 2 SIM kartami.

Ověřte si převádění jednotek: minut, SMS, dat

Nejlepší tarif je takový, kdy právě dočerpáte všechny předplacené služby. Pokud je nevyčerpáte, přeplácíte,  přečerpáte-li je příliš, je výhodnější vyšší paušál. I při optimálním tarifu nevyčerpané jednotky občas zbudou. Jejich převod do dalšího období je výhoda - využijte ji! U mobilního internetu se ptejte, co se stane po vyčerpání dat.

Neomezené volání

Operátoři někdy vydávají za neomezené volání bezplatné hovory mezi účastníky ve vlastní síti. Při volání do jiné sítě pak platíte provolané minuty. Skutečné neomezené volání nebo i SMS je volání za měsíční paušál do všech sítí bez rozdílu. Nějaké omezení volání, SMS nebo dat vždy existuje: u síťových operátorů až na hranici 10 000 minut nebo SMS, u virtuálních často "jen" 3000 minut. Neomezená mobilní data čeští operátoři nenabízejí.

Potřebujete opravdu neomezený tarif?

Neomezený mobilní tarif, ony tisíce volných minut a SMS nebo megabajtů, je běžně nespotřebovatelné množství volných jednotek. Neomezený tarif je marketingový útok na pocity a klid zákazníka, ale tvrdě a zbytečně za něj platíte. Podívejte se (vyžádejte si od operátora, ze zákona je povinen vám údaje sdělit) do několika vyúčtování a zjistěte, kolik obvykle provoláte minut, odešlete SMS nebo spotřebujete dat. Vybírejte podle čísel, ne podle pocitů.

Používejte doma a ve firmě volání po internetu

Máte-li doma nebo ve firmě internet, je výhodné používat volání po internetu (VoIP). Na pevné lince je VoIP plnohodnotnou náhradou klasického telefonování s cca polovičními cenami hovorů a neocenitelné je při volání na zahraniční čísla, které je jinak velmi drahé (od 15.5.2019 v EU max 6 Kč/min). Volat po internetu můžete i z mobilního telefonu a přes domácí Wi-Fi a voláte stejně, jak jste zvyklí. Volaný vidí vaše mobilní číslo. Za VoIP často neplatíte žádný nebo nepatrný měsíční paušál.

Internet doma nebo ve firmě

Máte-li na výběr, dávejte přednost připojení po pevném médiu: optická linka či kabel (TV), obecně FTTx technologie, jsou nejspolehlivější a nejrychlejší varianta, metalická linka, tj. drát, je v kombinaci s technologií xDSL a garancí rychlosti také bezpečná volba. Místní připojení přes LTE (mobilní) síť  nebo přes Wi-Fi síť je připojení spíše z nouze, pozor na možné omezení objemu přenesených dat. Využijte možnost spojení párkrát vyzkoušet ve špičce večer a vrátit, pokud jsou rychlost a stabilita spojení neuspokojivé.

Neváhejte přenést číslo do jiné sítě

Nejste-li spokojeni se službami a rozhodnete se pro přenos čísla do jiné sítě, opouštěný operátor vám může nabídnout vylepšení smlouvy. Slevy několik procent či pár minut navíc výměnou za roky úvazku výhodou nejsou. Přenos čísla není složitý, od února 2018 trvá jen 10 dnů a přebírající operátor vám ve vlastním zájmu pomůže. Ověřte si v našich cenových přehledech (filtr Cena), kolik dostanete za nabídnutou cenu jinde.