Jak uspořit

Přibližně 50% uživatelů si předplácí vyšší tarif než potřebuje. 30% uživatelů doplácí naopak na příliš nízký tarif. Finanční rezervy naše kalkulátory rychle najdou. Významně ušetříte ale i takto.

Čtěte pozorně ceníky i smluvní podmínky

Nechte si od operátora vysvětlit vše, čemu nerozumíte. Nespěchejte, vzít podpis zpět je těžší než podepsat! Přečtěte si případně i doporučení Českého telekomunikačního úřadu ke smlouvám s operátory.

Porovnejte nabízenou výhodu se závazkem

Chcete-li levnější tarif nebo telefon, operátoři vám je nabídnou výměnou za závazek užívání tarifu na dobu určitou s určeným finančním plněním. Spočítejte si, zda se  vám zvýhodnění vyplatí! Kupovat telefon u českého operátora se v 95% nevyplatí, výhodou bývá jen rozložení splátek, ale připlatíte si.

Předplacená karta nebo paušální tarif?

Výhodou předplacených karet bývá anonymita, karta nevyžaduje každoměsíční platbu jako paušály a je snadno dostupná. Volání a data z předplacených karet bývají na jednotku dražší než u paušálu, nicméně vždy záleží i na spotřebě a jak je pravidelná.

Ptejte se na tarif i jeho účtování (tzv. tarifikaci)

Tarif je předpis služeb a cen, např. volání za 1,5 Kč/min. Tarifikace je způsob účtování. Má-li tarif tarifikaci např. po minutách, účtuje se každá, byť jen započatá minuta hovoru jako celá. Zdražení tarifikací dosáhne i přes 30% a voláte v průměru za 2 Kč, nikoliv 1,5 Kč/min. Kontrolujte proto vždy obojí: Cenu tarifu i jeho účtování!

SMS

SMS jsou návykové a svádí k výběru tarifu podle počtu SMS. Máte-li chytrý telefon s internetem, použijte k textovým zprávám také aplikace Apple iMessage, FB Messenger, WhatsApp aj., které je odesílají po internetu bezplatně mezi uživateli. Nezapomeňte ale, že SMS jsou univerzální textový standard a zdaleka ne všichni tyto aplikace používají. Nějaké SMS se hodí.

Internet v mobilu, do tabletu a notebooku

Internet v mobilu nebo mobilní internet či připojení jsou jen obchodní označení tarifů, nikoliv závazný způsob používání internetu. Váš chytrý mobil poslouží jako brána do internetu i pro tablet nebo notebook a naopak tarif "pro tablet a notebook" lze někdy přidat k hlasovému tarifu.

Ověřte si převádění jednotek: minut, SMS, dat

Nejlepší tarif je takový, kdy právě dočerpáte všechny předplacené služby. Pokud je nevyčerpáte, přeplácíte,  přečerpáte-li je příliš, je výhodnější vyšší paušál. I při optimálním tarifu nevyčerpané jednotky občas zbudou. Jejich převod do dalšího období je výhoda - využijte ji! U mobilního internetu se ptejte, co se stane po vyčerpání dat.

Neomezené volání

Operátoři někdy vydávají za neomezené volání bezplatné hovory mezi účastníky ve vlastní síti. Při volání do jiné sítě pak platíte provolané minuty. Skutečné neomezené volání nebo i SMS je volání za měsíční paušál do všech sítí bez rozdílu. Nějaké omezení volání, SMS nebo dat vždy existuje: u síťových operátorů až na hranici 10 000 minut nebo SMS, u virtuálních často "jen" 3000 minut. Neomezená data mobilní operátoři podmiňují nižší rychlostí připojení, pouze nejdražší tarify mají neomezenou rychlost.

Potřebujete opravdu neomezený tarif?

Neomezený mobilní tarif, ony tisíce volných minut a SMS nebo megabajtů, je běžně nespotřebovatelné množství volných jednotek. Neomezený tarif je marketingový útok na pocity a klid zákazníka, ale tvrdě a zbytečně za něj platíte. Podívejte se (vyžádejte si od operátora, ze zákona je povinen vám údaje sdělit) do několika vyúčtování a zjistěte, kolik obvykle provoláte minut, odešlete SMS nebo spotřebujete dat. Vybírejte podle čísel, ne podle pocitů.

Používejte doma a ve firmě volání po internetu

Máte-li doma nebo ve firmě internet, je výhodné používat volání po internetu (VoIP). Na pevné lince je VoIP plnohodnotnou náhradou klasického telefonování s cca polovičními cenami hovorů a neocenitelné je při volání na zahraniční čísla, které je jinak mnohonásobně dražší.

Volat po internetu můžete i z mobilního telefonu a přes domácí Wi-Fi a voláte stejně, jak jste zvyklí. Volaný vidí vaše mobilní číslo. Za VoIP často neplatíte žádný nebo jen nepatrný měsíční paušál.

Jinou možnost internetového hovoru představuje použití specializovaných komunikačních programů jako Apple FaceTime, Google Duo nebo FB WhatsApp. Užitečné jsou hlavně při volání ve skupině (rodina, firma...), protože příslušné aplikace musí být instalovány u volajícího i příjemce.

Internet doma nebo ve firmě

Máte-li na výběr, dávejte přednost připojení po pevném médiu: optická linka či kabel (TV), obecně FTTx technologie, jsou nejspolehlivější a nejrychlejší varianta, metalická linka, tj. drát, je v kombinaci s technologií xDSL a garancí rychlosti také bezpečná volba.

Fixní připojení přes 4G nebo 5G (mobilní) síť a přes Wi-Fi síť je připojení spíše z nouze, pozor i na možné omezení objemu přenesených dat a sdílení slabého přípojného bodu mezi více účastníky. Využijte možnost spojení vyzkoušet ve špičce večer a vrátit, pokud jsou rychlost a stabilita spojení neuspokojivé. Zaskočit vás může dokonce i počasí nebo časem postupné obsazování dříve volné přípojky.

Operátor má povinnost zveřejnit rychlostní parametry přípojky a když je nedodržuje, neváhejte a máte-li jinou možnost, odejděte ke kvalitnějšímu poskytovateli.

Neváhejte přenést číslo do jiné sítě

Nejste-li spokojeni se službami operátora a rozhodnete se pro přenos čísla do jiné sítě, opouštěný operátor vám může nabídnout vylepšení smlouvy. Slevy několik procent či pár minut navíc či splátky telefonu výhodou nejsou. Přenos čísla není složitý, od dubna 2020 trvá jen 2-3 dny a časové závazky pro domácnosti a podnikající osoby de facto neexistují - můžete po 3 měsících odejít bez pokuty, i když máte smlouvu na dobu určitou a operátor tvrdí, že to nejde.

Přebírající operátor vám ve vlastním zájmu rád poradí a ze zákona se o přenos musí postarat sám, nemusíte ani kontaktovat stávajícího operátora. Ověřte si v našich cenových přehledech (např. filtr Cena), kolik dostanete za nabídnutou cenu jinde.