Přechod k jinému operátorovi - přenos telefonního čísla

Novela zákona o e-komunikacích 311/2019 Sb účinná od 1.4.2020 stanoví platná pravidla přenosu telefonních čísel.

K opuštění operátora, se kterým jste nespokojeni nebo ho potřebujete změnit z jiného důvodu, stačí vybrat si vhodný tarif u jiného operátora, znát OKU, což je 14místný Ověřovací Kód Účastníka, a mít po ruce osobní dokumenty. OKU naleznete ve fakturách, v mobilních aplikacích operátorů, v zákaznických sekcích webových stránek nebo v přílohách smluv s operátorem. Obecný postup:

  1. Sdělte novému operátorovi telefonní číslo, které chcete přenést, OKU a zvolený tarif
  2. Prokažte mu případně svoji totožnost a sjednejte si termín přenesení
  3. Počátkem 3. pracovního dne nebo v určený pozdější termín bude číslo přeneseno
  4. Aktivujte novou SIM kartu nebo pevnou přípojku - postup  aktivace vám sdělí nový operátor
Postup při přenesení čísla (lze použít i starší, složitější postup doporučovaný např. při přenosu více čísel). Přenášíte-li pevný internet (DSL), použijte k přenosu kód KPU pro ukončení služby.

Přenos telefonního čísla (mobilního i pevného) vymezují Všeobecné obchodní podmínky O2. Stačí, když O2 sdělíte přenášené telefonní číslo a OKU a sjednáte s ním termín přenesení. Zde naleznete konkrétní postup přenosu. OKU pro opuštění operátora zjistíte v samoobsluze Moje O2 v detailu svého tarifu v patě stránky (úplně dole) pod položkou Zobrazit ověřovací kód účastníka.

Podmínky přenosu mobilního nebo pevného čísla k T-Mobilu s postupem naleznete tady. Opět stačí kontaktovat přejímajícího operátora. OKU pro opuštění operátora zjistíte v internetové samoobsluze Můj T-Mobile v části Smlouva/Moje smlouva v sekci Přehled smluv > Zobrazit ověřovací kód účastníka (u mobilního tarifu, jehož operátora chcete změnit).

Podmínky přenosu mobilního čísla upravují Podmínky služby přenositelnosti čísel, pro pevné číslo platí tento dokument. Postup najedete zde. OKU pro opuštění operátora zjistíte v internetové samoobsluze Můj Vodafone v Nastavení služeb > Služby v části Ostatní/Kódy pro přenos čísla > Vyřeším si sám > Zobrazit.

U virtuálních mobilních operátorů se řiďte pokyny pro přenesení čísla a nalezení OKU na stránkách příslušného operátora nebo vám poradí telefonicky. Odkaz na přenos uvádíme v menu OPERÁTOŘI v detailu každého operátora na kartě Jak přenést číslo, viz např. GoMobil.