Časté dotazy

Jak si najdu nejlevnější "neomezený" tarif?

Tzv. neomezené tarify mají vždy z technických a obchodních důvodů nějaké omezení, např. za neomezené volání se považuje maximálně 10000 minut za měsíc nebo i méně podle operátora. Zadejte proto do kalkulačky rozumný počet jednotek do 9999. Neomezený datový tarif může mít rychlostní omezení a nemusí být použitelný pro datové náročnější služby jako kvalitní video (rychlost pod 10 Mbit/s).

Hledám tarify s levným voláním pro rodinu nebo podnikání

Rodinnými tarify jsou tarify, které umožňují za nízký měsíční paušál volat nebo i psát mezi členy rodiny/firmy neomezeně nebo i sdílet komplexní telekomunikační služby. Ve výsledcích otevřete filtr Uživatel a vyberte Rodina. Ještě lépe klikněte na domovské stránce Tarifonu na odkaz Přesná kalkulačka a zadejte, kolik minut z celkového počtu provoláte a kolik odešlete zpráv v rámci rodiny nebo firmy a společné sítě.

Vhodné komplexní služby pro domácnost složené z několika různých služeb vám poradíme telefonicky, automatizace jejich vyhledávání postrádá pro uživatele smysl.

Poradíte mi, jak přenést telefonní číslo k jinému operátorovi? Zůstane mi původní číslo?

Číslo vám ze zákona zůstává. Jak přesně postupovat při přenosu (tzv. portaci) čísla se zeptejte u vašeho operátora, ke kterému míříte, doporučený obecný postup je ZDE. Od dubna 2020 je možné kontaktovat jen přejímajícího operátora, který je povinen se o přenos kompletně postarat sám.

Jak nejlépe postupovat při výpočtu nejvýhodnějšího tarifu mobilního volání?

Do kalkulačky vložte základní požadované údaje. Obdržený výsledek valné většině uživatelů postačuje. Chcete-li znát svoji útratu přesněji, použijte odkaz Přesná kalkulačka. Zpřesňující výpočet vyžaduje zadat další údaje o provozu, zato vám poskytne spolehlivější doporučení. Tarif lze hledat i podle ceny, kterou jste ochotni zaplatit, a to v seznamu tarifů nastavením filtru Cena.

Jak odhadnu, kolik budu potřebovat mobilních dat?

Pokud nevíte, lepší než hádat je použít datovou kalkulačku. Vzhledem k tomu, že spotřeba dat se obecně rychle mění - zpravidla stoupá - doporučujeme vždy po několika měsících používání zkontrolovat průměrnou měsíční spotřebu dat a tarif podle skutečnosti upravte.

Jak zjistím dostupnost volání a internetu v místě, kde bydlím nebo pracuji, a podmínky smlouvy?

Pod menu Operátoři v hlavičce Tarifonu si najděte a kliknutím na něj zobrazíte souhrn odkazů na podmínky poskytování služeb operátora. Odkazy na podmínky operátora zobrazíte i z detailu vybraného tarifu nebo v tabulce tarifů kliknutím na logo operátora.

Jakou zaplatím pokutu, když nedodržím celou délku smlouvy paušálního tarifu?

Na základě platné zákonné úpravy zaplatíte jako spotřebitel nebo živnostník či malý podnikatel (IČO) 5% celkové částky za smluvní období do konce závazku. Avšak pouze během prvních 3 měsíců od startu služby, poté ji můžete kdykoliv bezplatně ukončit. Máte-li zlevněný přístroj, doplatíte ovšem jeho plnou cenu v době nákupu. Ustanovení se nevztahuje na firmy: zaplatí všechna měsíční plnění až do konce smluvního vztahu.

Jak dlouhá je doba pro čerpání kreditu předplacené karty?

Různě, od 2 do 12 měsíců. Dobu si ověříte v detailu předplacenky, případně dotazem u operátora.

Co se stane, když kartu včas nedobiju? Kolik měsíců platí předplacená karta?

Platnost karty např. u BLESKmobilu a O2 je 12 měsíců po dobití, stejnou má Mobil.cz. U  T-Mobile platí karta celkem 12+1 měsíc a u Vodafonu 10+3 měsíce. O kredit nepřicházíte, pokud dobijete kartu v době platnosti. Operátor musí zbylý kredit při odchodu zákazníka vrátit v plné výši.

Vyplatí se koupit mobilní internet na samostatné "datové" SIM kartě pro notebook a tablet?

Záleží na aktuálních cenách a potřebném objemu dat (spotřeba dat na těchto přístrojích může být výrazně vyšší než u mobilu). Nejlevnější varianta je zpravidla spustit na telefonu sdílení datového přípojení a pomocí telefonu tablet nebo notebook k internetu připojit přes USB kabel nebo vytvořit bezdrátový hotspot. Ušetříte pak i za dražší LTE tablet nebo modem pro notebook.

Je levnější volání z mobilu nebo z domácí linky?

Neomezené volání z pevné linky je obvykle levnější. Máte-li doma připojení k internetu a Wi-Fi a nemáte-li v mobilu právě neomezený tarif, může se vám také vyplatit volat z internetu. Cena je zhruba 2x nižší než nejlevnější mobilní hovorné a voláte stejně jako z běžného telefonu. Volat lze doma jak z mobilního, tak ze stolního telefonu, a ušetříte. Volanému se může zobrazit i vaše běžné mobilní číslo.