Časté dotazy

Jak si najdu nejlevnější "neomezený" tarif?

Tzv. neomezené tarify mají vždy z technických a obchodních důvodů nějaké omezení, např. za neomezené volání se považuje maximálně 10000 minut za měsíc nebo i méně podle operátora. Zadejte proto do kalkulačky rozumný počet jednotek do 9999. Neomezený datový tarif může mít rychlostní omezení a nemusí být použitelný pro datové náročnější služby jako kvalitní video.

Hledám tarify s levným voláním pro rodinu nebo podnikání

Rodinnými tarify jsou tarify, které umožňují za nízký měsíční paušál volat nebo i psát mezi členy rodiny/firmy neomezeně nebo i sdílet telekomunikační služby Ve výsledcích otevřete filtr Uživatel a vyberte Rodina. Ještě lépe klikněte na domovské stránce Tarifonu na odkaz Přesná kalkulačka a zadejte, kolik minut z celkového počtu provoláte a kolik odešlete zpráv v rámci rodiny nebo firmy a společné sítě.

Poradíte mi, jak přenést telefonní číslo k jinému operátorovi? Zůstane mi původní číslo?

Číslo vám ze zákona zůstává. Jak přesně postupovat při přenosu (tzv. portaci) čísla se zeptejte u vašeho operátora, ke kterému míříte, doporučený obecný postup je ZDE. Od dubna 2020 bude možné kontaktovat jen přejímajícího operátora, který bude povinen se o přenos kompletně postarat sám.

Jak nejlépe postupovat při výpočtu nejvýhodnějšího tarifu mobilního volání?

Do kalkulačky vložte základní požadované údaje. Obdržený výsledek valné většině uživatelů postačuje. Chcete-li znát svoji útratu přesněji, použijte odkaz Přesná kalkulačka. Zpřesňující výpočet vyžaduje zadat další údaje o provozu, zato vám poskytne spolehlivější doporučení. Tarif lze hledat i podle ceny, kterou jste ochotni zaplatit, a to v seznamu tarifů nastavením filtru Cena.

Jak odhadnu, kolik budu potřebovat mobilních dat?

Pokud nevíte, lepší než hádat je použít datovou kalkulačku. Každopádně po několika měsících používání zkontrolujte průměrnou měsíční spotřebu dat a tarif podle skutečnosti upravte.

Jak zjistím dostupnost volání a internetu v místě, kde bydlím nebo pracuji, a podmínky smlouvy?

Pod menu Operátoři v hlavičce Tarifonu si najděte a kliknutím na něj zobrazíte souhrn odkazů na podmínky poskytování služeb operátora. Odkazy na podmínky operátora zobrazíte i z detailu vybraného tarifu nebo v tabulce tarifů kliknutím na logo operátora.

Jakou zaplatím pokutu, když nedodržím celou délku smlouvy neomezeného paušálního tarifu?

Na základě platné zákonné úpravy zaplatíte jako spotřebitel 1/5 zbývajících paušálů do konce závazku. Máte-li zlevněný přístroj, doplatíte také jeho plnou cenu v době nákupu. Jedna pětina se nevztahuje na živnostníky, podnikající osoby a firmy: zaplatí všechna měsíční plnění až do konce smluvního vztahu.

Od 1.4. 2020 tato právní úprava přestává platit. Podnikatelé bude považování také za spotřebitele a po 3 měsícícch bude možné od operátora bezplatně odejít.

Jak dlouhá je doba pro čerpání kreditu předplacené karty?

Různě, od 2 do 12 měsíců. Dobu si ověříte v detailu předplacenky.

Co se stane, když kartu včas nedobiju? Kolik měsíců platí předplacená karta?

Platnost karty např. u BLESKmobilu a O2 je 12 měsíců po dobití, stejnou má Mobil.cz. U  T-Mobile platí karta celkem 12+1 měsíc a u Vodafonu 10+3 měsíce. O kredit nepřicházíte, pokud dobijete kartu v době platnosti. Od 15.5. 2019 musí operátor kredit při odchodu zákazníkai vrátit v plné výši.

Vyplatí se koupit mobilní internet na samostatné "datové" SIM kartě?

Záleží na aktuálních cenách. Alternativně můžete využít i příplatek za další SIM kartu k užívanému hlasovému tarifu s internetem. V obou případech získáte jen víc pohodlí při používání tabletu s modulem LTE a datovou kartou.  Nejlevnější varianta je spustit na telefonu sdílení datového přípojení a přes telefon tablet nebo notebook k internetu připojit. Ušetříte pak i za dražší LTE tablet nebo modem pro notebook.

Je levnější volání z mobilu nebo z domácí linky?

Neomezené volání z pevné linky je obvykle levnější. Máte-li doma připojení k internetu a Wi-Fi a nemáte-li v mobilu právě neomezený tarif, může se vám také vyplatit volat z internetu. Cena je zhruba 2x nižší než nejlevnější mobilní hovorné a voláte stejně jako z běžného telefonu. Volat lze doma jak z mobilního, tak ze stolního telefonu, a ušetříte. Volaný vidí vaše běžné mobilní číslo.