Časté dotazy

Jak si najdu nejlevnější "neomezený" tarif?

Tzv. neomezené tarify mají vždy z technických a obchodních důvodů nějaké omezení, např. za neomezené volání se považuje maximálně 10000 minut za měsíc nebo i méně podle operátora. Zadejte proto do kalkulačky rozumný počet jednotek do 9999.

Hledám tarify s levným voláním pro rodinu nebo podnikání

Rodinnými tarify jsou tarify, které umožňují za nízký měsíční paušál volat nebo i psát mezi členy rodiny/firmy neomezeně nebo i sdílet telekomunikační služby Ve výsledcích otevřete filtr Uživatel a vyberte Rodina. Ještě lépe klikněte na domovské stránce Tarifonu na odkaz Přesná kalkulačka a zadejte, kolik minut z celkového počtu provoláte a kolik odešlete zpráv v rámci rodiny nebo firmy a společné sítě.

Poradíte mi, jak přenést telefonní číslo k jinému operátorovi? Zůstane mi původní číslo?

Číslo vám ze zákona zůstává. Jak přesně postupovat při přenosu (tzv. portaci) čísla se podívejte u vašeho přijímajícího operátora, doporučený obecný postup je ZDE.

Jak nejlépe postupovat při výpočtu nejvýhodnějšího tarifu mobilního volání?

Do kalkulačky vložte základní požadované údaje. Obdržený výsledek valné většině uživatelů postačuje. Chcete-li znát svoji útratu přesněji, použijte odkaz Přesná kalkulačka. Zpřesňující výpočet vyžaduje zadat další údaje o provozu, zato vám poskytne spolehlivější doporučení. Tarif lze hledat i podle ceny, kterou jste ochotni zaplatit, a to v seznamu tarifů nastavením filtru Cena.

Jak odhadnu, kolik budu potřebovat mobilních dat?

Pokud nevíte, lepší než hádat je použít datovou kalkulačku.

Jak zjistím dostupnost volání a internetu v místě, kde bydlím nebo pracuji, a podmínky smlouvy?

Pod menu Operátoři v hlavičce Tarifonu si najděte a kliknutím na něj zobrazíte souhrn odkazů na podmínky poskytování služeb operátora. Odkazy na podmínky operátora zobrazíte i z detailu vybraného tarifu nebo v tabulce tarifů kliknutím na logo operátora.

Jakou zaplatím pokutu, když nedodržím celou délku smlouvy neomezeného paušálního tarifu?

Na základě platné zákonné úpravy zaplatíte jako spotřebitel 1/5 zbývajících paušálů do konce závazku. Máte-li zlevněný přístroj, doplatíte také jeho plnou cenu v době nákupu. Jedna pětina se nevztahuje na živnostníky, podnikající osoby a firmy: zaplatí všechna měsíční plnění až do konce smluvního vztahu.

Jak dlouhá je doba pro čerpání kreditu předplacené karty?

Různě, od 2 do 12 měsíců. Dobu si ověříte v detailu předplacenky.

Co se stane, když kartu včas nedobiju? Kolik měsíců platí předplacená karta?

Platnost karty např. u BLESKmobilu a O2 je 12 měsíců po dobití, stejnou má Mobil.cz. U  T-Mobile platí karta celkem 12+1 měsíc a u Vodafonu 10+3 měsíce. O kredit nepřicházíte, pokud dobijete kartu v době platnosti. Od 15.5.2019 kredit musí operátor při odchodu zákazníkovi vráti v plné výši.

Vyplatí se koupit mobilní internet na samostatné "datové" SIM kartě?

Záleží na aktuálních cenách. Alternativně můžete využít i příplatek za další SIM kartu k užívanému hlasovému tarifu s internetem. V obou případech získáte jen víc pohodlí při používání tabletu s modulem 3G/LTE a datovou kartou.  Nejlevnější varianta je spustit na telefonu sdílení datového přípojení a přes telefon tablet nebo notebook k internetu připojit. Ušetříte pak i za dražší 3G/LTE  tablet nebo modem pro notebook.

Je levnější volání z mobilu nebo z domácí linky?

Neomezené volání z pevné linky je levnější. Máte-li doma připojení k internetu a WI-Fi a nemáte-li v mobilu právě neomezený tarif, může se vám také vyplatit volat z internetu. Cena je zhruba 2x nižší než nejlevnější mobilní hovorné a voláte stejně jako z běžného telefonu. Volat lze doma jak z mobilního, tak ze stolního telefonu, a ušetříte. Volaný vidí vaše běžné mobilní číslo.