Volání z internetu

Volání z internetu (zkratka VoIP) je paketová technologie přenosu hlasu po internetu, která je cenově nejvýhodnějším způsobem telefonování, nepotřebujete-li neomezené volání. Volat po internetu můžete ze stolního telefonu, ale i z mobilu. Podmínkou je pouze dostatečně rychlé a stabilní připojení k internetu po pevné, bezdrátové nebo mobilní síti.

Hovory ze stolního telefonu (po pevné či bezdrátové lince)

Po místní pevné nebo bezdrátové přípojce k internetu voláte stejně jako po klasické telefonní lince. K volání slouží telefony přímo určené pro internetové volání nebo hlasové brány a směrovače, které připojíte k internetu a zapojíte běžný stolní telefon. Po internetu lze telefonovat i pomocí tabletu nebo počítače a vhodného softwaru.

Hovory z mobilu (po bezdrátové wi-fi nebo mobilní síti)

Z mobilu podporujícího Wi-Fi můžete pohodlně volat přes domácí, firemní nebo jinou bezdrátovou síť. Nepotřebujete žádný datový tarif. Volání po internetu z mobilu po mobilní síti, nejlépe 3G (existuje i tzv. VoLTE, volání v datových sítích LTE), je možné jen s mobilním datovým tarifem.

U chytrých telefonů s OS Androd stačí nastavit telefonní software, pro Apple iOS potřebujete i telefonní aplikaci. I při volání po internetu se volanému zobrazí vaše obvyklé mobilní číslo. Čísla vytáčíte stejně, jak jste zvyklí, jen si navíc vybíráte, kterého operátora použít - zda mobilního GSM nebo VoIP operátora s levnějším internetovým hovorem.

Ceny volání z internetu

Ceny volání z internetu jsou orientačně poloviční oproti nejnižším cenám GSM hovorů. Volání ve stejné síti bývá po internetu zdarma a účtování často po vteřinách, častý je nulový nebo zcela minimální měsíční paušál. Výrazně ušetříte při volání z ČR do zahraničí a při volání ze států mimo EU.