Nápověda

Mobilní tarify

Kalkulátor vypočte nejlepší mobilní tarify a balíčky volání, SMS a internetu v národních sítích ČR pro jednotlivce, rodiny nebo podnikatele a malé firmy pro paušálně hrazené služby a pro služby s placením podle skutečné spotřeby (předplacené karty). Uváděné ceny jsou vždy s DPH.

Údaje o dostupnosti služby, tj. o pokrytí území ČR signálem pro volání z mobilu a pro mobilní přístup k internetu, naleznete u síťových operátorů O2 , T-Mobile a Vodafone. Údaj neomezeně u tarifu označuje velmi vysokou spotřebu minut, SMS nebo dat. Extrémní spotřeby mohou být operátorem omezeny nebo zpoplatněny.

Kalkulačka

Je určena pro uživatele, kteří svoji spotřebu spíše odhadují než přesně znají. Zadáváte počet minut, které plánujete provolat nebo odhadujete, že provoláte. Vložte odesílané SMS a potřebná data v GB, používáte-li mobilní internet. Kalkulačka spočítá útratu, kterou by zaplatili nejčastější uživatelé (modus) se zadanou spotřebou.

Uživatele hledající vybrané tarify pro rodinu nebo firmu použijí příslušné položky filtru Uživatele a zadávají navíc počet minut a SMS odesílaných v rámci rodiny nebo podniku.

Výsledek výpočtu

Po výpočtu se zobrazí prvních 10 (5 od síťových  a 5 od virtuálních operátorů) nejvýhodnějších tarifů od nejlevnějšího k nejdražšímu, cena paušálu či karty a útrata, kterou zaplatíte při zadaném provozu. Podrobnosti tarifu si zobrazíte stiskem tlačítka O tarifu, ceny dalších tarifů zobrazíte stiskem Více tarifů.

Pro zobrazení, kolik zaplatíte u operátora, který vás zajímá, použijte filtr Operátor. Jste-li omezeni kvalitou mobilního signálu, můžete najít i všechny operátory v určité mobilní síti (sítě jsou O2, T-Mobile a Vodafone) atd.

Přesná kalkulačka

Přesnější výpočet je určen uživatelům, kteří vloží údaje podle vyúčtování operátora. Spolehlivost výpočtu a nalezení cenově nejvýhodnějšího mobilního tarifu zvýšíte vložením dalších údajů o provozu a současném tarifu. Pozn. Kalkulátory pracující se zadáváním provozu "do cizí sítě" namísto konkrétní sítě nedokáží zohlednit budoucí spotřebu v důsledku změny operátora.

Volám do

Volání do vlastní sítě bývá často cenově zvýhodněno a volání do jiných mobilních nebo virtuálních mobilních sití a do pevné sítě účtováno rozdílně. Zadejte proto skutečné rozložení volání do různých sítí nebo takové, které očekáváte (položka Jiná síť zastupuje všechny sítě virtuálních mobilních operátorů).

Posílám do

Také SMS do vlastní sítě bývají cenově zvýhodněny. Zadejte proto skutečné rozložení odesílaných SMS do různých sítí nebo takové, které očekáváte (položka Jiná síť zastupuje všechny sítě virtuálních mobilních operátorů).

Zbývá

Počet minut a SMS zadaných v horní části kalkulačky můžete rozdělit podle sítí, do kterých voláte. Rozdělení může mít podstatný vliv na zaplacené částky. V poli Zbývá kalkulačka ukazuje, kolik minut nebo SMS ještě musíte rozdělit, aby mohl být proveden výpočet.

Moje telefonní číslo

Zadání správného telefonního čísla může být povinné a dává nám možnost vám zavolat výhodné nabídky určené pouze pro telefonický prodej, které nemůžeme kvůli obchodním omezením operátorů zobrazovat. Nevkládejte proto cizí nebo neznámá telefonní čísla, kalkulačka vám pak nemusí poskytnout výpočet a telefonickou nabídku se nedozvíte.

Můj operátor a tarif

Zadejte, ze které mobilní sítě voláte a vyberte typ tarifu, který používáte. Jste-li novým uživatelem mobilního telefonu, zvolte Nový účastník. Zadání slouží k omezení vlivu tarifikace a nadměrného účtování hovorů na výpočet. Způsob účtování = tarifikace ovlivňuje ceny volání až o desítky procent.

Mobilní internet

Kalkulátor vyhledává samostatné tarify mobilního internetu na tzv. datové SIM kartě bez možnosti volat, balíčky internetu v mobilu jako součást mobilních tarifů a balíčky internetu v mobilu k předplaceným kartám. Uváděné ceny jsou vždy s DPH.

Údaje o dostupnosti mobilní služby, tj. pokrytí území ČR mobilním internetem vč. orientačních rychlostí připojení naleznete u síťových operátorů O2 , T-Mobile a Vodafone. Maximální rychlosti udávané operátory jsou teoretické a orientační, protože závisí na použité technologii, pokrytí, signálu a aktuálním stupni využívání přístupového bodu dalšími účastniky.

Potřebuji

Zadejte požadovaný objem dat v GB.

Výsledek výpočtu

Po výpočtu se zobrazí prvních až 10 nejvýhodnějších tarifů (5 od síťových a 5 od virtuálních operátorů), cena paušálu a útrata, kterou zaplatíte při zadaném provozu. Podrobnosti tarifu si zobrazíte stiskem tlačítka O tarifu.

Filtr Internet umožňuje hledat tarify 3 typů: Určené výhradně (Bez volání) pro mobilní datové spojení, balíčky dat, které nelze koupit samostatně a jsou vázané na paušální hlasové tarify (nastavení filtru K hlas. tarifu) a balíčky internetu k předplacené kartě (K předpl. kartě).

Pro zobrazení, kolik zaplatíte u operátora, který vás zajímá, použijte filtr Operátor. Jste-li omezeni kvalitou mobilního signálu, můžete najít všechny operátory v určité mobilní síti. Filtr Zařízení je povahou formální a odráží obchodní politiku operátora.

Internet doma

Kalkulátor vyhledává nejvhodnější internetové tarify pro jednotlivce a domácnosti nebo drobné podnikatele a malé firmy na pevných (drátových) linkách technologiemi xDSL, na optických a kabelových přípojkách (FTTx) a místním 3G/LTE připojení k mobilní síti. Uváděné ceny jsou s DPH.

Objem přenesených dat není na místním připojení omezen (vyjma některých tarifů s připojením k mobilní síti) a můžete volit z více rychlostí stahování. U základních služeb pro domácnosti a podnikatele operátoři uvádějí maximální nezaručenou rychlost, která není garantována a závisí na místních podmínkách, je však mnohem bližší realitě než u mobilního internetu.

Přípojky v řádu stovek korun za měsíc jsou poskytovány někdy bez agregace, jindy s agregací 1:50, tj. přípojnou kapacitu může dočasně sdílet až 50 uživatelů. Dražší přípojky pro firmy pracují s agregacemi 1:20 až 1:4 a s vyššími rychlostmi i ve směru od uživatele. Přípojné kapacity se zvyšují a provozovatelé agregaci opouštějí.

Nezpracováváme tarify lokálních internetových sítí místních nebo regionálních poskytovatelů. Služby dostupné ve vaší obci a okolí najdete např. v katalogu Internet pro všechny: Zvolte kraj a vyberte v seznamu sídlo, kde hledáte místní alternativu připojení k Internetu doma/ve firmě. Po kliknutí na obec se vypíší lokální poskytovatelé internetu vč. informace o aktuálnosti údajů.

Potřebuji

Zvolte požadovanou rychlost v Mbit/s. Doporučujeme alespoň 16 - 20 Mbit/s a vyšší, je-li rychlost v místě dostupná. Dostupnost a rychlost v místě zjistíte v našich informacích o operátorovi nebo u vlastníka celostátní pevné sítě CETIN.

Výsledek výpočtu

Po výpočtu se zobrazí prvních 5 nejvýhodnějších tarifů od nejlevnějšího k nejdražšímu, cena paušálu a útrata, kterou zaplatíte při zadaném provozu. Podrobnosti tarifu si zobrazíte stiskem tlačítka Více. Pro zobrazení, kolik zaplatíte u určitého operátora, který vás zajímá, použijte filtr Operátor.

Pro objednání tarifu stiskněte tlačítko O tarifu, otevřete tím detail tarifu. Postupujte dále podle pokynů tarifonu.

Pro nové uživatele internetu doma

Pro vyhledání dostupnosti služby použijte služeb CETIN, O2, T-Mobile, Vodafone a UPC.

Volání doma

Kalkulátor vyhledává nejvýhodnější hovorové tarify v národních sítích ČR pro jednotlivce a domácnosti nebo drobné podnikatele a malé firmy na místních internetových přípojkách (volání z internetu) a na pevných metalických a optických linkách operátorů s působností v celé ČR. Kalkulátor nezpracovává tarify místních a regionálních operátorů. Uváděné ceny jsou vždy s DPH.

Provolám na mobil

Odhadněte nebo zadejte podle vyúčtování. Běžná mobilní čísla začínají číslicemi 6 nebo 7.

Provolám na pevnou

Odhadněte nebo zadejte podle vyúčtování. Čísla v pevné síti začínají na 2, 3, 4 nebo 5.

Kdy voláte

Volání do vlastní sítě může být zvýhodněno, večer a o víkendech přímo v tarifu nebo po příplatku tarifním zvýhodněním. Zadejte proto svůj odhad rozložení volání v čase nebo nevyplňujte, doplníme obvyklé hodnoty.

Nezadáte-li vlastní rozložení volání v čase, předpokládáme obvyklé. Zohledňuje se způsob účtování tarifu operátorem (při různé tarifkaci podle směru se bere hodnota do méně výhodného směru).

Výsledek výpočtu

Po výpočtu se zobrazí prvních 5 nejvýhodnějších tarifů od nejlevnějšího k nejdražšímu, cena paušálu a útrata, kterou zaplatíte při zadaném provozu. Podrobnosti tarifu si zobrazíte stiskem tlačítka Více. Pro zobrazení, kolik zaplatíte u určitého operátora, který vás zajímá, použijte filtr Operátor.

Hovorné můžete porovnat při volání z internetu a po pevné lince nastavením filtru Připojení ve výsledcích.

Pro nové uživatele pevných linek

Dostupnost hlasové linky na své adrese si ověříte u operátora O2 a UPC. T-Mobile a Vodafone domácnostem volání z pevné linky neposkytují, pouze větším firmám. Internetové volání funguje na všech přípojkách s internetem: mobilních, bezdrátových i pevných.

Televize

Porovnáváme služby přenášené tradičním pozemním vysíláním, po internetu (IPTV a OTT), kabelovou a satelitní televizí. Většina českých operátorů umožňuje fixní i mobilní sledování televize na škále přístrojů počínaje přijímači se set-top boxem, přes chytré televizory s různými operačními systémy a aplikacemi, až po příjem na mobilních telefonech, tabletech a počítačích.

Tarify srovnáváme podle počtu zpřístupněných programů a ceny. Povinně zadáváte pouze počet požadovaných programů, v detailu tarifu se dozvíte i počty filmových, sportovních a dokumentárních kanálů. K základním tarifům lze nalézt a přiobjednat příslušné programové balíčky, např. videotéky HBO nebo Netflix, sportovní kanály atd.

Připomínáme, že každá česká domácnost vlastnící televizní přijímač je ze zákona povinna platit televizní koncesionářské poplatky 180 Kč/měsíc za pozemní vysílání: 135 Kč za televizi a 45 Kč za rozhlas (stav 8/2020). Tyto výnosy slouží k financování veřejnoprávní televize a rozhlasu.

Volání z internetu

Volání z internetu (zkratka VoIP) je paketová technologie přenosu hlasu po internetu, která je cenově nejvýhodnějším způsobem telefonování. Volat z internetu můžete ze stolního telefonu i z mobilu. Podmínkou je pouze dostatečně rychlé a stabilní připojení k internetu po pevné, bezdrátové nebo mobilní síti a účet u operátora s tarify VoIP. Dovoláte se na mobilní a pevná čísla i na internetová.

Hovory ze stolního telefonu (po pevné či bezdrátové lince)

Po místní pevné nebo bezdrátové přípojce k internetu voláte stejně jako po klasické telefonní lince. K volání slouží telefony přímo určené pro internetové volání nebo hlasové brány a směrovače, které připojíte k internetu a zapojíte běžný (i starý) stolní telefon. Po internetu lze telefonovat i pomocí tabletu nebo počítače a vhodného softwaru (Skype apod.).

Hovory z mobilu (po bezdrátové Wi-Fi nebo mobilní síti)

Z mobilu podporujícího Wi-Fi můžete pohodlně volat přes domácí, firemní nebo jinou bezdrátovou síť. Nepotřebujete žádný mobilní hlasový ani datový tarif. Volání po internetu z mobilu po mobilní síti, nejlépe LTE nebo 3G/UMTS (existuje i tzv. VoLTE, volání v datových sítích LTE), je možné jen s mobilním datovým tarifem. Po připojení k Wi-Fi nepotřebujete ani ten.

Při volání zinternetu z mobilu potřebujete zpravidla ještě vhodnou telefonní aplikaci, pro OS Android např. CSipSimple. Volanému se zobrazí vaše běžné mobilní číslo.

Ceny volání z internetu

Ceny volání z internetu jsou cca poloviční oproti nejnižším cenám GSM hovorů. Volání ve stejné síti bývá po internetu zdarma a účtováno po vteřinách, častý je nulový nebo zcela minimální měsíční paušál. Velmi ušetříte při volání z ČR do zahraničí a při volání ze států mimo EU, např. do USA stojí minuta hovoru i 0,3 Kč.