Domácnosti budou od ledna 2019 v EU využívat bez příplatků větší objem mobilních dat a po jejich vyčerpání platit o čtvrtinu méně než dosud. U O2, T-Mobilu a Vodafonu lze data v EU čerpat v celém objemu bez příplatku. Výjimkou jsou datové SIM karty Vodafonu bez volání, kde roaming zůstává zakázán.

Od června 2017 můžeme volat a psát z mobilu v celé EU za stejné ceny jako doma. Pokud zbývají volné minuty a SMS, domácnosti za volání a SMS nic dalšího neplatí, u dat však existuje určitý strop objemu, který lze v EU bez příplatků čerpat. Stejně jako letos se v nastávajícím roce 2019 tento datový limit zvýší díky poklesu regulované ceny.

Objem dat využitelný v EU bez příplatku je dán cenou domácího tarifu a maximálním příplatkem stanoveným EK. Příplatek se bude postupně až do r. 2022 snižovat podle tabulky. Zatímco v loňském roce činil 6 €/GB bez DPH, od 1. ledna bude o čtvrtinu nižší, 4,5 €/GB, tj. cca 142 Kč/GB s DPH.

V důsledku můžeme vyčerpat více volných dat a po vyčerpání limitu zaplatíme za data méně než v r. 2018. Objem dat, který půjde v roamingu EU spotřebovat, aniž bychom hradili víc než doma, se totiž vypočte jako podíl dvojnásobku ceny domácího tarifu a maximálně povoleného příplatku při překročení stanoveného limitu.

Teoretické příklady: Zákazník má neomezený mobilní tarif Red Naplno 5 GB od Vodafonu za 777 Kč/měsíc. 2x777/142 = 10,9 GB, v EU tedy lze vyčerpat veškerá volná data a nic neplatit navíc. Uživatel s tarifem oblíbeného virtuálního operátora Emtéčko s 10 GB dat, za který platí 419 Kč/měsíc, čerpá bez příplatku 2x419/142 = 5,9 GB. Pak zaplatí za každý gigabajt dat navíc nanejvýš 142 Kč.

V praxi čeští operátoři objemy dat v EU nenastavují jen na maximální hodnoty plynoucí z regulace, ale data v EU úplně zakazují nebo naopak dovolují vyčerpat celý datový balíček bez příplatků, nejspíš díky vysokým cenám doma. Připomínáme, že pro firemní tarify regulace neplatí.

Praktické příklady: O2 paušál i předplacená karta: Internet v zóně EU používáte stejně jako v ČR. Vodafone paušál a předplacená karta: S hlasovými paušály s daty čerpáte v EU data tarifu bez příplatku. Datová SIM karta (bez volání a SMS) v zahraničí ale nebude fungovat. T-Mobile: Data čerpáte stejně jako v ČR bez příplatku. Dokoupení: stejné jako v ČR. Máte-li tarif za speciální nízkou cenu, přes uvedené si raději ověřte, jak lze s daty v EU nakládat.

Virtuální operátor Emtéčko: Je využíván maximální datový limit a poté doplatek. Ostatní virtuální operátoři: Podmínky datového EU roamingu si zjistěte u svého operátora.

Od poloviny května 2019 nás čeká ještě jedna příznivá změna, a to volání z ČR na zahraniční telefonní čísla v EU s regulovanou cenou kolem 6 Kč/min, což je cca 1/2 až 1/4 cen účtovaných O2, T-Mobilem a Vodafonem v r. 2018.