Český telekomunikační úřad oznámil, že se chystá regulovat velkoobchodní trh s mobilními službami. Podle úřadu na spotřebitelském trhu neprobíhá volná hospodářská soutěž a existují překážky vstupu na trh dalším operátorům. Sdělení ČTÚ je výsledkem provedeného testu.

Český regulátor telekomunikačního trhu včera vydal tiskovou zprávu o zahájení veřejných konzultací závěrů testu tří kritérií velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám, se zaměřením na mobilní datové služby. Tzv. tříkriteriální test je podle ČTÚ nutnou podmínkou pro budoucí regulaci velkoobchodního trhu s mobilními službami.

Závěry testu, který zkoumal velkoobchodní nabídky síťových operátorů O2, T-Mobilu a Vodafonu virtuálním operátorům, podle úřadu ukazují na splnění všech tří kritérií, tj. existují překážky ke vstupu na trh, chybí hospodářská soutěž a právo hospodářské soutěže není dostatečně účinné. Rozvoji konkurenčního prostředí podle ČTÚ brání hlavně tržní problémy u domácností.

ČTÚ tak dospěl k výsledku, že velkoobchodní trh s mobilními službami je zralý pro předběžnou regulaci a zařazení mezi tzv. relevantni trhy. Spustil nyní jednoměsíční kolo veřejných připomínek k závěrům testu. Po uzavření konzultací ČTÚ přistoupí k analýze nového relevantního trhu a podle výsledků analýzy rozhodne o cenové či jiné podobě regulace. Každopádně půjde o regulaci velkoobchodní - maloobchodních cen se regulace dotkne nepřímo prostřednictvím cenové politiky virtuálních operátorů.

Na záměr ČTÚ už reagovala Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS, členové O2, T-Mobile, Vodafone a Nordic Telecom) a ČTÚ nepřímo obvinila z jakéhosi laciného politického gesta. Na vině za pokřivení trhu je prý existence tzv. šedých operátorů, kteří levně přeprodávají firemní tarify. Činnost šedých operátorů O2, T-Mobile i Vodafone však dříve sami podporovali. Teď se jich chtějí zbavit a zneužít je jako nemístný argument proti ČTÚ.

Regulátor má bezpochyby také máslo na hlavě. V utváření férové hospodářské soutěže a konkurenčního prostředí v českých telekomunikacích dlouhodobě selhával. Snad se konečně blýská na lepší časy.

Aktualizace 19.8.: Přečtěte si rozhovor s členem rady ČTÚ Josefem Chomynem.