Skončila aukce frekvencí pro sítě 5G v pásmech 700 MHz a 3,4 - 3,6 GHz. Příděly kmitočtů 700 MHz pro plošné sítě si rozdělily O2, T-Mobile a Vodafone. Část vyšších "městských" frekvencí vydražily CentroNet a Nordic Telecom. Po splnění dalších podmínek mohou teoreticky získat národní roaming a poskytovat i mobilní služby.

Český telekomunikační úřad se včera pochlubil výsledky aukce kmitočtů v pásmech 700 MHz a 3,4 - 3,6 GHz. Aukce skončila vydražením nabízených přenosových pásem za úhrnnou cenu 5,6 mld Kč blízkou ceně vyvolávací.

Pásmo 700 MHz vhodné pro celoplošné pokrytí ČR sítí 5G si mezi sebou rozdělily O2, T-Mobile a Vodafone. Část pásma 3,4 - 3,6 GHz, které poslouží pro budování rychlých bezdrátových sítí v městech, vydražili vedle stávajících mobilních operátorů i CentroNet (blok 80 MHz) a Nordic Telecom (blok o šíři 20 MHz).

Cesta pro vznik 4. mobilního operátora se ukončenou aukcí 5G definitivně uzavřela. Zbývá už jen víra v zázračné schopnosti národního roamingu, ke kterému se výsledkem aukce závazalo O2.

Ke skepsi o využití národního roamingu, který by CentroNetu, Nordic Telecomu (a PODA, viz dřívější aukce 3,7 GHz) umožnil poskytovat i mobilní služby v síti O2, nás vede mj. smutná zkušenost se selháním státu u závazků plynoucích z klíčové aukce 4G/LTE v r. 2013. Tyto firmy zůstanou závislé na současných mobilních operátorech a nebudou jim samostatně konkurovat.

Podmínky národního roamingu navíc mobilní operátoři napadli žalobou a stížností k Evropské komisi. Držitelé licencí k vysokofrekvenčním kmitočtům také musí předem zabezpečit pokrytí 10 - 30% obyvatel vlastní sítí.

Na nějaké změny na českém mobilním trhu to přes chvástání ministra průmyslu o úspěchu aukce tedy nevypadá. Ceny českých mobilních služeb dál zůstanou znatelně vyšší než u sousedů v Rakousku nebo Polsku.