Český telekomunikační úřad se střelil do nohy a slibuje těžko splnitelný brzký pokles cen mobilního internetu. Poslední kroky O2 a Vodafonu datové jaro nijak nenaznačují.

Věřím, že nás čeká datové jaro, zavěštil si 12.2. v televizi předseda ČTÚ. Do začátku kalendářního jara je pravda čas a možná má pan předseda v rukávu netušené eso. Datovému jaru, tedy rychlému snížení cen mobilních dat, jinak nic nenasvědčuje. Až na plané sliby politiků, u nichž levné tarify nahradily levné pivo, se nic podstatného co by mohlo operátory přimět ke změně cen nestalo a v dohledné době dost dobře nestane.

Nepřeceňujme chystanou novelu zákona 127/2005 Sb. o elektronických komunikacích (ZEK) ani výzvy ČTÚ operátorům kvůli vysoutěženým frekvencím LTE. Vliv novely je marginální a změna do jara časově nezvládnutelná. Pokud si přečtete velkoobchodní kapitoly podmínek výběrového řízení LTE, se kterými Úřad operuje, zaskočí vás jejich mnohoznačnost.

Zkrácení lhůty přenosu telefonního čísla na 10 dnů (v Irsku stejné stihnete za den) v novele ZEK může sice přechod uživatelů mezi operátory urychlit, ale proč operátora měnit, když všichni nabízejí to samé? Další část novely řeší podmínky odchodu od operátora se stejným závěrem. Zvýšení pokut za správní delikty nástrojem konkurence není a ČTÚ plně nevyužívalo ani pokuty současné. Promítneme-li novelu do fungování parlamentu, formalistického výkladu práva a tempa českých soudů, datové jaro čekejme za 10 let.

Slibněji vypadala nařízená úprava velkoobchodní nabídky pro virtuální operátory podle čl. 5.7.2/3 podmínek výběrového řízení LTE z r. 2013. ČTÚ se probudil a pohrozil O2 a Vodafonu, pak se ale střelil do vlastní nohy, když vyhlásil, že ho uspokojí velkoobchodní ceny 0,10 - 0,15 Kč/MB. O2 i Vodafone tyto podmínky počátkem týdne zřejmě splnily (T-Mobile má podle Úřadu asi ceny v pořádku) a tak mohou předražená mobilní data prodávat spotřebitelům bez obav dál za třetinu ceny co virtuálním operátorům.

Tabulka shrnuje podstatné položky velkoobchodních cen LTE pro virtuální operátory. Z referenčních nabídek trojky operátorů je podle nás přijatelná jen cena Vodafonu za fixní LTE data na posledním řádku s výhradou, že by měla platit i pro mobilní data.

Jinak Vodafone počátkem měsíce sice zvýšil objem dat v rodinném tarifu, ale současně zdvihl cenu a nový domácí tarif si musí koupit i pejsek s kočičkou. Vodafone též zrušil levnější zahraniční tarif, likviduje zvýhodněné tarify Fér a zákazníky převádí na horší, aniž by se obtěžoval jim sdělit, že proto mohou odejít. Jaro máme zatím jen venku.