Čtvrtý slovenský mobilní operátor Štvorka byl iniciátorem změn na slovenském telekomunikačním trhu, ale po slibném vstupu se mu nedaří mazat ztráty. Tržní podíl Štvorky po 3 letech od zahájení provozu se blíží 8% a loňské tržby nepřesáhly 400 mil Kč. Štvorku přitom čekají další  investice a chybí jí přenosové frekvence.

V příštím roce v Česku proběhne aukce frekvencí 700 MHz a 3,5 GHz, která by mohla přilákat 4. mobilního operátora. Podívejme se tudíž na fungování 4. slovenského operátora Štvorku (4ka) společnosti SWAN Mobile, a.s., která vysoutěžila mobilní licenci na "městských" přenosových pásmech 1800 MHz v r. 2014 a služby spustila na podzim 2015. Cenným partnerem a podílníkem Štvorky je Slovenská pošta s prodejními místy po celé zemi.

Aby zákazníci vůbec mohli telefonovat, potřebovala Štvorka nejprve uzavřít dohodu o  tzv. národním roamingu. Podařilo se až po delším vyjednávání se Slovenským Telekomem (T-Mobile). Ještě loni na jaře nebyla nabídka Štvorky s pokrytím LTE cca 66% populace a hlemýždím 2G internetem na zbylém území (99% pokrytí u volání a SMS díky národnímu roamingu) rovnocenná s operátory O2 SK, Orange nebo Slovenským Telekomem.

Až počátkem letošního roku se 4ka dohodla s Orange a  svým uživatelům zpřístupnila 3G síť Orange pro rychlejší připojení k internetu (95% slovenské populace). Zákazníci však mají v síti 3G k dispozici jen 1 GB dat. Velké objemy dat v naší tabulce patří LTE síti Štvorky s aktuálním pokrytím cca 70 % obyvatel. V březnu Štvorce pomohly nové levnější paušály bez internetu, teprve od června třeba platí volné minuty a SMS i v EU. Z pohledu českého zákazníka jsou ceny v tabulce nízké, ale s omezeními, se kterými se bude těžko smiřovat.

Paušální tarify 4ka Sloboda jsou variací na loňské a představují v případě Sloboda 100+ a 300+ mírné zdražení, tarif neomezená Sloboda+ zůstal beze změny. Vylepšena byla cena předplacené karty, za 4 eurocenty zůstaly minuty a SMS, dokupovaná data zlevnila na 1 eurocent/MB, naopak rozšiřující datový balíček 1 GB zdražil z 1 € na dvojnásobek.

Štvorka uvádí počty aktivních SIM karet nenáročně 16 měsíců zpětně, ve lhůtě vypršení platnosti předplacenky. Údaj o počtu SIM nadsazuje i pobídka, že předplacenku pořídí zákazník za 4 €, a obdrží kredit 8 €. Po 2 letech provozu v říjnu 2017 operátor napočítal 450 tisíc aktivních SIM karet, k  lednu 2018 půlmilionu a možná až na 0,6 milionu vyrostl v říjnu 2018. Z objemu asi 7,5 mil aktivních slovenských SIM tak 4ka po 3 letech ukrojila nanejvýš 8%, a to díky dotovaným předplaceným kartám na úkor paušálů.

Přes růst počtu zákazníků proto nejsou hospodářské výsledky Štvorky nijak příznivé. Vlastník operátora SWAN Mobile, a.s. vykázal za rok 2017 ztrátu 18,2 mil € při tržbách pouhých 15,2 mil € (Finstat.sk, cca 395 mil Kč). Fungování Štvorky na Slovensku dalšího operátora ke vstupu do Česka dvakrát nepovzbuzuje, nicméně slovenský trh není český.