Vláda odložila aukci frekvencí pro sítě 5G a odvolala předsedu ČTÚ Jaromíra Nováka. Další osud aukce má v rukách ministerstvo průmyslu a obchodu, jehož dosavadní výsledky v energetice a telekomunikacích jsou smutnou přehlídkou katastrof.

Dnes ráno rezignoval na funkci předsedy a člena Rady ČTÚ Jaromír Novák. Na dopoledním zasedání vlády ho následně odvolal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Česko ztrácí schopného úředníka, jakých je ve státní správě jako šafránu. Slova předsedy vlády, že Česko má problém s tím, že některé nezávislé úřady nereprezentují zájmy daňových poplatníků, na tom nic nezmění. Ministr Havlíček uvedl pro odklad aukce a odvolání předsedy ČTÚ nevěrohodné důvody.

Jaromír Novák postavil Český telekomunikační úřad, v jehož čele stál od r. 2013, na nohy. Spoušť na telekomunikačním trhu i v úřadu samotném, kterou po sobě zanechal jeho předchůdce, se mu podařilo z velké části uklidit. Z ČTÚ Jaromír Novák vytvořil úřad, který začal sloužit občanům.

Jaromír Novák dotáhl do konce několik aukcí přenosového spektra, prosadil výstavbu 4G a dalších sítí, podpořil novely zákona o elektronických komunikacích, které pomohly spotřebitelům, zařadil mobilní služby mezi relevantní trhy a nechal solidně připravit aukci 5G. Ač se mu nepodařilo snížit ceny pro domácnosti na úroveň sousedů České republiky a zcela otevřít trh pro virtuální operátory, patří mu naše poděkování.

Odpovědnost za další průběh a důsledky odložené aukce 5G nyní ponese ministr Havlíček a nová předsedkyně ČTÚ Hana Továrková. Přejeme jí v nové funkci úspěchy podobné těm, jakých dosáhl končící předseda.