Srovnání polských mobilních tarifů s českými potvrzuje, že ceny mobilních služeb jsou v ČR mimořádně vysoké. Polští operátoři dokáží s výrazně levnějšími tarify dodat i telefony levněji než český oligopol O2, T-Mobile a Vodafone. Tarify v Polsku jsou několikanásobně levnější než v Česku díky konkurenci mezi operátory jištěné polským regulátorem UKE.

Pokračujeme v našem seriálu o mobilních tarifech v sousedních státech. Po předchozím článku o Rakousku,  kde jsme doložili neodůvodnitelné ceny a drancování českého trhu O2, T-Mobilem a Vodafonem, se podíváme do Polska. Je zajímavé podobnými průměrnými příjmy Poláků a Čechů, větší rozlohou a počtem uživatelů mobilních služeb a především nízkými cenami.

Úvodem jen zdánlivě nesouvisející údaje: V r. 2013 odteklo z Polska do zahraničí formou zisku a dividend 412 miliard Kč a 11 tis Kč na obyvatele. Ze 4x menšího ČR 312 miliard korun, tj. 29 tis na jednoho obyvatele. Na transferech renty z Česka se výrazně podíleli O2, T-Mobile a Vodafone dosahující v oboru ojedinělých zisků v řádu desítek procent.

Polsko má přes 38 milionů obyvatel, témě 4x více než ČR, a pro mobilní sítě příznivější krajinný profil. S počtem 59 milionů SIM karet dosahuje Polsko cca 1,5 SIM na obyvatele, v ČR je penetrace nižší na úrovni 1,3 karty. Kupní síla Poláků je na 90% české a jejich průměrný měsíční příjem činí 24 tis Kč. V ČR je to 26 tis Kč.

V tomto článku vám ukážeme mobilní tarify 4 polských síťových operátorů: T-Mobile, Orange, Play (P4) a Plus (Cyfrowi Polsat) a nízkonákladové značky Heyah (T-Mobile). Ceny v Polsku jsou na české poměry neuvěřitelně příznivé a ještě výhodnější než v Rakousku. Tarify zahrnují i neomezené MMS a vždy rychlé LTE připojení k internetu. Přes nízké ceny služeb můžete s tarifem získat telefon levněji než v Čechách.

T-Mobile

Polský T-Mobile dokáže nabídnout neomezené volání, SMS a MMS s 1 GB 195 Kč/měsíc! Ten český? Za podobný tarif, který má o 0,5 GB dat navíc, chce téměř 4x tolik, 749 Kč/měsíc. I s příplatkem za neomezený mobilní internet zaplatíte v Polsku 455 Kč.

Nepotřebujete-li volat a vystačíte s 25 GB dat, zaplatíte 195 Kč nebo jen 130 Kč jako uživatel dalších služeb T-Mobilu. V T-Mobilu ČR je 30 GB za 899 Kč, pro zákazníka T-Mobilu 699 Kč, cca 5x víc než v Polsku!

Potřebujete k tarifu slušný mobil? Pak doporučujeme tarif Jump Relax s 5 GB dat za 390 Kč/měsíc se skvělým telefonem Huawei P8 (jednorázový příplatek 1944 Kč) nebo s odlehčeným P8 Lite se zanedbatelným příplatkem 59 Kč.

Orange

Z nabídky Orange, hrajícího si po francouzsku na cosi lepšího, jsme vybrali luxusnější varianty. Plná verze tarifu Smart Plan LTE WS zahrnuje vedle 400 minut volání v EU roamingu se 100 MB dat a 100 minut do zahraničí. Máte-li však od Orange např. domácí přípojku internetu, zaplatíte za poslední "abonament komórkowy" nikoliv 845, ale jen 520 Kč.

Play

Cenově i obsahově jsou zajímavé tarify operátora Play. Za všechny vybíráme sdílený rodinný tarif Rodzina Unlimited pro 3 členy rodiny (další SIM 163 Kč, max 8 SIM) se vším neomezeným včetně dat. Pravda, plnou rychlostí jede "pouze" 50 GB dat a pak rychlost poklesne na 1 Mbit/s, ale co je to proti úžasnému tarifu Red+ nové generace českého Vodafonu, kde dostanete celé 2 GB dat za pouhých 1499 Kč a 10 GB jen za 3098 Kč? O dalších výhodách Play raději pomlčíme, nemuseli byste nám totiž věřit.

Plus

Protože nás už trochu omrzelo vyrábět další tabulky jen potvrzující předchozí, o těchto dvou operátorech a jejich tarifech se zmíníme stručně v textu. Aby Plus přilákal zákazníky konkurence, nabízí ke každému přenesenému číslu prvních 6 měsíců zdarma. Takže si např. z částky 325 Kč/měsíc (24 měsíců) za neomezené volání, SMS, MMS a 5 GB LTE dat rovnou odečtěte jednu čtvrtinu, zaplatíte pak průměrně jen 244 Kč/měsíc. V českém O2 cca 4-5x víc.

Heyah

Heyah je nízkonákladový virtuální operátor či značka T-Mobilu. Ceny vypadají podle toho: nejnižší tarif Smart S s neomezeným voláním, SMS, MMS a 2 GB stojí v Polsku častých 195 Kč/měsíc. Proti běžným nabídkám má ale 1 GB dat navíc a nemusíte se nijak vázat. Nejvyšší tarif Smart XL má už 10 GB a stojí 325 Kč/měsíc.

Naše krátké srovnání ukazuje, že se české ceny pro domácnosti s polskými vůbec srovnávat nedají. Za obrovské cenové rozdíly nemůže jen větší trh, ale nejspíš důsledná politika polského regulátora UKE (obdoba ČTÚ). V r. 2010 byl UKE hodnocen (ECTA) ještě hůře než ČTÚ. Dnes píšeme rok 2015 a situace je zcela opačná: Poláci nám (nejen) v mobilních službách ukázali záda a jsou vzorem pro celou Evropu.

Nezapomínejme ovšem, že ceny blízké polským dostanete i v Česku: jste-li vyvoleným zaměstnancem státní a obecní správy, velké firmy či organizace. Příště nakoukneme na Slovensko. Tam je situace jen o fous lepší než v ČR a O2, Orange a T-Mobile také ždímají zákazníky, jak jen se dá. Společné kořeny a operátoři se nezapřou.