T-Mobile spouští novou řadu mobilních tarifů Next. Změn kromě názvů tarifů mnoho není, operátor ale znovu zvýšil ceny a ztížil zákazníkům přístup k levnějším tarifům. Vysoké ceny schovává za eintopf planých výhod v Magenta Moments.

Před dvěma lety T-Mobile zvedl již tak vysoké ceny svých mobilních tarifů. Jeho kroky jsme tehdy ohodnotili titulkem "Zdražujeme nejdražší evropské tarify" a porovnali je s evropskými cenami operátora. Situace se s novými tarify Next opakuje, i když tentokrát operátor hájí vysoké ceny rafinovaněji.

V základní nabídce (první tabulka) zůstaly jen hovorově neomezené tarify s cenami od vysokých 600 Kč. K novým tarifům je přilepena stará služba Pořád online s nepoužitelnou rychlostí internetu 256 kbit/s po vyčerpání datové kvóty, T-Mobile ji přesto neváhá zdůrazňovat jako značnou výhodu. Další výhodou mají být neomezená víkendová data. Jasnou představu o "výhodnosti" nových tarifů nabízí srovnání, za kolik je operátor prodává u sousedů. Tarif s 3 GB tam u T-Mobilu stojí 220 Kč, s 30 GB dat 320 Kč. U nás si T-Mobile dovolí chtít 745 Kč za pouhých 12 GB!

Druhá tabulka ukazuje nové tarify s neomezeným voláním a SMS lišícími se rychlostí internetu. U nižších neomezenek je zachováno pravidlo pár gigabajtů plnou rychlostí, poté omezenou. Ceny budou znovu chutnat málokomu, když T-Mobile jinde prodává neomezenku s rychlostí dat 30 Mbit/s za méně než polovinu české ceny (400 Kč) a s plnou rychlostí za 520 Kč měsíčně s dalšími výhodami jako jsou např. neomezené MMS.

Mladým zákazníkům T-Mobile sleví jako dřív, ceny se ve srovnání s původními takřka neliší, když došlo hlavně k přejmenování tarifů a kompenzaci vyšších cen vyšším datovým objemem a rychlostí připojení. Tzv. speciální tarif Next Data 5 GB pro každého, nikoliv jen pro mladší ročníky, nahrazuje starý tarif Data 5 GB Plus, nový je o 25 Kč měsíčně dražší.

Tarify Next prý mění pravidla hry, neboť je T-Mobile vítězoslavně spojuje např. se službami Alzy (doprava zboží zdarma) a Warner Bros (videotéka Max) marketingovým vehiklem zvaným Magenta Moments, kde s trochou nadsázky koupíte kachlová kamna se slevou, protože jste přeci zákazníkem T-Mobilu. Slevy v Magenta Moments jsou popravdě velmi slabý důvod, proč koupit jakýkoliv vysoce předražený tarif. T-Mobile také nabízí jako bonus při přechodu na nový tarif dva měsíce za cenu starého, zatímco třeba v Polsku dostane zákazník T-Mobilu tarif na 3 měsíce zcela zdarma.

Těžko soudit, kdo komu nakonec platí, zda Alza a Warner Bros T-Mobilu nebo naopak. Jisté je pouze to, že Magenta Moments a notně předražené tarify platí čeští zákazníci.