Hovory a SMS z ČR rodině, přátelům a kolegům na česká mobilní čísla v zahraničí stojí stejně jako doma. Na zahraniční čísla voláte podle sazebníků mezinárodního volání a neuplatňují se ani volné minuty a SMS vašeho tarifu. Za přijetí hovoru na českém čísle mimo EU zaplatíte mezinárodní sazbu za příjem, jejíž výše závisí na zahraniční zóně. V EU za příjem nic neplatíte.

Prázdniny jsou dobou, kdy se velká část našinců přesunuje dočasně do zahraničí a ti, co zůstali doma, by si s nimi rádi popovídali. Z pohledu tarifů a cen je důležité rozlišovat mezi voláním z ČR na zahraniční čísla a voláním z ČR na česká (mobilní) čísla v zahraničí.

Volání na zahraniční telefonní čísla se řídí mezinárodními ceníky operátorů s vysokými cenami, které nejsou nijak regulovány. Kupříkladu minuta hovoru z mobilu z ČR na zahraniční číslo v sousedním Rakousku přijde u O2 na 20,39 Kč/min (od 15.8. zdražuje na 24,9 Kč/min! a ruší službu NetCall), u T-Mobilu na 7 nebo 11 Kč/min (paušální tarify a Twist) a u Vodafonu na 11,5 Kč/min.

Pozn. Vysokou cenu volání z ČR na zahraniční čísla snížíte mj. voláním z internetu, kde např. u operátora Odorik zaplatíte do Rakouska pouze 0,59 Kč/min. Jinou možnost úspor představují levnější mezinárodní tarify virtuálních operátorů, od cca 2,5 Kč/min.

Budete-li volat či posílat SMS do zahraničí na české mobilní číslo, tj. telefonní číslo, které je registrováno u operátora v České republice (s mezinárodním předčíslím +420 nebo 00420), za volání a SMS zaplatíte stejnou částku jako za volání po ČR. Můžete spotřebovávat i volné minuty a textové zprávy svého domácího tarifu. Z pohledu volajícího jde o volání do tuzemské sítě (většinou totiž nevíte, kde se volaný právě nachází), z pohledu volaného půjde o příchozí roaming, tedy bezplatný nebo účtovaný (mimo EU) příchozí hovor.

Kolik zaplatíte, když budete volat na česká čísla do vzdálenějších míst, než jsou státy EU? Volající opět platí pouze cenu, kterou mu účtuje český operátor po České republice. Za přijaté SMS  se neplatí a v EU a EEA jsou bezplatná i přijatá volání. Příjemce hovoru s českým číslem ovšem zaplatí např. v USA u O2 drsných 54,45 Kč za hovor (tarif Basic), u T-Mobilu 18 Kč/min a se SIM kartou Vodafonu 9,68 Kč/min.