Základní nabídka rodinných tarifů modrého operátora neohromí ani cenou, ani obsahem. Skupinové služby O2 jsou pro domácnosti a podnikání přesto vhodnější než osobní tarify.

Rodinné či podnikatelské tarify jsou výhodné jak pro operátora, tak pro zákazníka. Operátor získává více a pevněji vázaných uživatelů, kteří nevyžadují tolik obsluhy jako jednotlivci, zákazník zase vyhrává cenově výhodnější služby, snazší kontrolu nad účty a účinnější podporu operátora.

Skupinové tarify prošly vývojem od sdílených minut/SMS přes neomezené volání a zprávy ve vlastní síti operátora až po současné všestranné (konvergované) telekomunikační služby zahrnující mobilní tarify, místní připojení k internetu, internetovou televizi a internet věcí. O to je teď výběr tarifů složitější a v nabídce trhu se hůře orientuje.

Mobilní operátoři O2, T-Mobile a Vodafone pojali rodinné tarify každý po svém. Zákazník tedy má na výběr, jak domácnost připojit. Virtuální operátoři jsou sice také schopni dodat komplexní služby, jejich mobilní tarify ale nejsou až na pár výjimek konkurenceschopné kvůli nefungujícímu trhu.

V našem přehledu se omezíme na nejčastější 2 - 4členné české domácnosti a malé podnikání. Začneme podle abecedy, jako první ukážeme rodinné a podnikatelské tarify O2 Spolu. Operátor nabízí 2 různé sady tarifů: první spojují mobilní služby + pevný internet + televizi, druhá řada mobilní + televizní služby.

Základní nabídku v obou řadách O2 upravilo tak, aby byla co nejlevnější. Ceně odpovídá obsah: mobilní tarif má neomezené volání a SMS, ale jen 1 GB dat, rychlost pevného internetu je pouhých 20 Mbit/s a televizní nabídka slabých 30 programů, tedy méně, než má pozemní vysílání, které stejně musíme státu platit.

Pro vylepšení základních tarifů O2 Spolu v obou tarifních řadách je nutné si připlatit. U mobilních tarifů doplácíte u každého člena individuálně za více dat, u pevného internetu cena roste s rychlostí a u televize závisí na počtu a obsahu dodávaných kanálů. Podrobnosti se dozvíte v detailech tarifů po rozkliknutí obrázků.

Vrátíme-li se k úvodnímu odstavci s uživatelskými výhodami, O2 má ve vztahu k vlastním službám splněno. Zda to stačí i na trh ukáže až srovnání s konkurencí. Příště popíšeme tarify T-Mobilu, který sice přímo rodinné tarify nemá, zato lze využít slevový systém Magenta 1, který účel rodinného či skupinového tarifu plní pružněji.