Hledáte-li vhodné připojení k internetu, mobilní nebo pevné, rozmyslete si, jaké služby od nového tarifu očekáváte, a ověřte si, zda je budete se zvoleným tarifem moci používat. K rychlému posouzení poslouží tabulka převzatá z ceníku O2 a náš krátký komentář.

Pomalé či nekvalitní připojení k internetu může způsobit, že některé spotřebitelské služby, obsah a aplikace nemusí fungovat na 100% nebo je vůbec nespustíte. Množí se pak případy, kdy zákazníci poptávají nebo dokonce koupí nevhodný internetový tarif jen proto, že je levnější.

Uveďme pár příkladů. Uživatele Tarifonu láká tarif Nordic Telecomu LTE data 4 GB za 198 Kč/měsíc. Operátor maskuje nedostatečnou rychlost připojení tím, že ji uvádí v kb/s (1024) namísto obvyklých Mb/s (1), což ale nic nemění na skutečnosti, že řada služeb s tarifem fungovat nemůže či způsobem, že telefon raději odložíte.

Virtuální mobilní operátor GoMobil pro změnu odstupňuje rychlosti připojení podle objemu datového balíčku v rozsahu 5 - 20 Mb/s. Má k tomu jistý důvod: uživatel s malým objemem dat, který se mnohdy nevyzná, by neměl měsíční porci dat vyčerpat jedním stiskem tlačítka. Už maximálních 20 Mb/s přitom individuální internetové služby prakticky neomezí, ač se O2, T-Mobile a Vodafone pyšní rychlostmi o řád vyššími.

Operátoři se předhánějí v rychlostech připojení (O2 např. 250 Mb/s při pevném a 300 Mb/s při mobilním provozu), pochopitelně s vyšší cenou tarifu. Tabulka O2 ale naznačuje, že rychlost nad 50 Mb/s nemá pro domácího uživatele valný přínos a platí za připojení zbytečně vysoké částky.

V článku jsme neuvažovali dopravní zpoždění, jeho kolísání, počet uživatelů a další faktory, které mohou použitelnost připojení také ovlivnit. Před koupí je zpravidla nezjistíte (ptejte se, zda lze vyzkoušet) a i rychlosti, které operátoři uvádějí, jsou jen maximem možného. Pro hrubou orientaci při nákupu internetového tarifu tabulka výše ale stačí.