Vodafone přidal pár tarifů s neomezeným voláním a trochou dat za velmi vysoké ceny. Odrážejí prý stoupající potřebu mobilních dat a k pořízení pomohou dotace. Jsou snad určeny pro domácnosti, kterým je má zadotovat stát z kapes nás všech?

"Vodafone dlouhodobě vylepšuje svoji nabídku podle vyvíjejících se potřeb zákazníků. V červnu rozšířil nabídku neomezených tarifů a nyní přichází s doplněním základní tarifní řady, která reflektuje zvyšující se spotřebu mobilních dat." Napsal v tiskové zprávě 16.10. náš nejslabší, zato v ideologickém třeštění nejzelenější operátor.

Novými základními tarify mají být Red Basic Lite s 3 GB dat za 567 Kč a Red Basic+ s 10 GB za 697 Kč měsíčně. Nejoblíbenějším tarifem s neomezeným daty je podle operátora tarif Super s rychlostí 10 Mbps za 877 Kč a pro úplnost jsme do naší srovnávací tabulky níže přidali datově a rychlostně neomezený tarif Vodafone Premium 5G s cenou 1307 Kč měsíčně.

Ceny českého Vodafonu jsme porovnali s aktuálními cenami ekvivalentních tarifů španělského Vodafonu a virtuálního operátora Simyo (síť Orange). Proč právě Španělsko? Byli jsme tam v době zveřejnění nových tarifů českého operátora. Všechny ceny v tabulce zahrnují neomezené volání a SMS. Pod každým operátorem k nim uvádíme objem mobilních dat, u datově neomezených tarifů objem nahrazuje rychlost připojení.

České ceny Vodafonu začínají nehoráznými 567 Kč za pouhé 3 GB dat. U nejmenšího tarifu španělského virtuála Simyo je dat 4x více za třetinovou cenu, Vodafone ČR si za novinku tedy účtuje 12x víc! Za 697 Kč dostanete v ČR 10 GB dat, u španělského Vodafonu tvoří základ 5x víc dat za 60% české ceny. Zde dosahuje rozdíl cca osminásobku. Znovu obrovský nepoměr. Mějme na paměti, že jde o stejného globálního operátora jako u nás.

Český Vodafone prodává rychlostně neomezená data za 1307 Kč, ten španělský za 879 Kč. Ze srovnání vychází relativně nejlépe datově neomezený tarif s rychlostí 10 Mbps, kde český operátor předražuje proti španělskému "jen" o dvě stovky. U Simya ovšem stojí uspokojivých 50 GB dat čtvrtinu a podobné ceny mají i další španělští virtuální operátoři.

"Navíc i pro základní tarify mohou lidé se zdravotním znevýhodněním nebo napjatým rozpočtem získat dvousetkorunovou dotaci," opakuje se dvakrát v tiskové zprávě operátora. „Díky vylepšení našich základních tarifů platí, že neomezené volání do všech sítí spolu s neomezenými SMS zprávami je ještě dostupnější než dosud. Zároveň narostl i objem mobilních datových balíčků.“

Tiskové zprávy operátora se vedle očividných blábolů hemží zelenými úlety, rovnoprávností, multikulturalismem nebo genderem, zatímco tržní podíl Vodafonu přinejlepším stagnuje. Ideologie k podnikání nepatří a v Česku zajímají málokoho, zato vysoké ceny trápí každého. Pokud by u nás Vodafone nabízel mobilní služby v cenách španělského Vodafonu, čeští zákazníci by to bezpochyby ocenili víc.

Shrňme si to:

  • Vodafone přidal dva nevýhodné, vysoce předražené tarify
  • Tyto tarify neodrážejí stoupající spotřebu dat, jak tvrdí
  • Vodafone nové tarify nepochopitelně spojuje s dotacemi
  • Novou nabídkou se Vodafone jen zařadil po bok O2 a T-Mobilu