Shrnuli jsme tarifní nabídku pro starší uživatele v listopadu 2022. Zahrnuje jak zvýhodněné tarify určené výhradně pro seniory, tak nejlevnější tarify pro volání z mobilu nebo pevné linky. Za základ zaplatíte pár desítek korun měsíčně, za neomezené volání 249 Kč nebo 299 Kč s daty v mobilu. 

Operátoři cílí speciálními tarify především na perspektivní nejmladší generaci neváhající utrácet za tarify nabité mobilními daty. Protipólem je skupina starších uživatelů, jejichž mobilní datové potřeby jsou prakticky nulové nebo nízké. Senioři chtějí hlavně telefonovat (a sledovat televizi). Během pár let se ovšem i jejich chování změní. S dorůstáním první internetové generace do důchodového věku začnou data hrát prim také u nich.

Mobilní tarify "pro seniory" (podmíněné vyšším věkem)

O2 žádný takový tarif nenabízí. T-Mobile sice v říjnu vypustil seniorský (od 65 let) mobilní tarif s neomezeným voláním, SMS a 1 GB za příznivých 255 Kč/měsíc, v ceníku z 25.11. už ho ale nenajdete.

Vodafone má pro osoby nad 60 let vylepšený tarif Start 250 minut + Neomezené SMS Fér, který poslouží i seniorům, kteří rádi využívají mobilní internet. S 250 minutami, neomezenými SMS a 3 GB dat stojí 299 Kč.

GoMobil jako jediný z virtuálních operátorů prodává speciální seniorský tarif Šedesát+ s neomezeným voláním z mobilu do všech sítí za 250 Kč měsíčně nebo 280 Kč se stovkou SMS navíc.

Levné mobilní tarify pro seniory (nepodmíněné věkem)

Z předplacených karet O2, T-Mobilu a Vodafonu je volání drahé, přitom v sobě ukrývají výdaj daný omezenou časovou platností kreditu. Lepší volbou jsou nízké paušální tarify u virtuálních operátorů: U ČEZu dostanete už za 39 Kč měsíčně 25 volných minut v tarifu Volání 25. Tarif GoMobilu Na míru s 20 minutami sice stojí o 21 Kč víc, ale za provolané minuty nad rámec volných platíte jen 1,5 Kč/min (a 1,3 Kč/SMS), zatímco u ČEZu skoro 2x tolik. Za 21 Kč měsíčně voláte z mobilu u virtuálního operátora Odorik s minutovou cenou 1,49 Kč.

Potřebujete-li volat častěji, dobře vycházejí nejnižší paušály Emtéčka, buď tarif Mini+ za 79 Kč se 70 minutami a 30 SMS nebo Malý za 179 Kč s 300 minutami a 100 SMS, oba s další výhodou volání a SMS v síti operátora zdarma a převodem nespotřebovaných jednotek do dalšího zúčtovacího období.

Hodně volajícím seniorům poslouží mobilní paušální tarify od virtuálního operátora Laudatio (Erbia) Neomezené volání za 249 Kč, Emtéčka (tarif Mega za 289 Kč), GoMobilu (Ringo Neo za 320 Kč) s neomezeným voláním a 100 volnými SMS nebo od ČEZu Neomezené volání a SMS za 349 Kč s neomezenými hovory a SMS a 750 MB dat.

Seniorům hledajícím spíš mobilní data než hovory se mohou hodit tarify Laudatio 50+3,5 GB za 279 Kč/měsíc (50 minut + 50 SMS + 3,5 GB dat) nebo GoMobilu, kde za 349 Kč dostanete teď v akci tarif Ringo 100 s 11 GB (60 minut + 40 SMS + 11 GB dat). Za 199 Kč má SAZKAmobil Šťastný tarif 199 se 100 minutami, 30 SMS a 1 GB dat.

Datové tarify současně umožňují telefonování, zasílání zpráv a videohovory zdarma pomocí softwarových aplikací do mobilu jako jsou WhatsUp, Telegram, Messenger, Facetime a další.

Volání z pevného místa (nepodmíněné věkem)

Pro levné či bezplatné telefonování nejen doma potřebujete internetový (datový) tarif. U společnosti miniTEL (operátor Odorik.cz) pak už neplatíte žádné měsíční poplatky a volání v síti je zdarma. Na mobil se s tarifem Odorik VoIP dovoláte za 0,59 Kč/min s účtováním po vteřinách (desetisekundový rychlý hovor vás tak bude stát jen 10 haléřů!), na pevnou linku za 0,25 - 0,49 Kč/min, podle denní doby.

O2 nabízí domácí telefonování vázané na přítomnost pevné internetové přípojky (od jakéhokoliv poskytovatele) a při použití stolního telefonu i na přístroj od O2. Neomezené volání ČR do všech českých sítí stojí 349 Kč/měsíčně.

Vodafone má v nabídce dokonce 3 levné hovorové tarify, které jsou opět vázány na domácí internetovou přípojku, na rozdíl od O2 výhradně od Vodafonu. Cena začíná na 25 korunách měsíčně a za nízký měsíční paušál 199 Kč můžete po ČR volat, jak dlouho chcete.

S domácím připojením k internetu lze opět využívat nejrůznější programy v mobilu nebo v počítači pro hlasové, textové a obrazové spojení s vašimi nejbližšími, které vás nebude nic dalšího stát.

Změna operátora

Vybrali jste si? Přejít k jinému mobilnímu operátorovi s výhodnější nabídkou je bezplatné, snadné a vcelku rychlé v řádu dnů až týdnů. Po zjištění a předání tzv. ověřovacího kódu účastníka (OKU) za vás vše vyřídí operátor, ke kterému zamíříte. Podrobný postup naleznete zde.