Přes postupný pokles cen potvrzuje studie analytické společnosti Rewheel Oy setrvale vysoké ceny mobilních dat v Česku v porovnání s jinými zeměmi. Žvanění a plané sliby premiéra i ministra průmyslu o digitalizaci státu a zvýšení konkurence na mobilním trhu byly jen prázdné řeči, skutek utek.

Léta srovnáváme a kritizujeme předražené české digitální tarify, v poslední době především klíčová mobilní data. Andrej Babiš se již v dubnu 2017 pochlubil tarifem s 10 GB dat za 109 Kč na jím obsazeném ministerstvu financí a v následujících letech několikrát slíbil, jak s cenami a mobilními operátory zatočí.

Nestalo se. Notorické lhaní, plané sliby a ignoranci vládních politiků i nemohoucnost ČTÚ dokumentuje nedávná studie finské konzultační firmy Rewheel za 1. pololetí letošního roku, z níž přetiskujeme část zveřejněných výsledků.

První nelichotivý obrázek srovnává objem mobilních dat s rychlostí přenosu alespoň 10 Mbit/s, které je možné koupit za 30 € měsíčně v různých státech světa v tarifech s nejméně 1000 hovorových minut. Česko jsme označili modře a údaje jsou za 1. pololetí r. 2021. Moc dat si za cca 780 Kč/měsíčně zjevně neužijeme.

Druhý obrázek ze studie ukazuje nejnižší cenu, kterou uživatel zaplatí za 100 GB mobilních dat s minimální rychlostí 100 Mbit/s v tarifu s alespoň 1000 volnými minutami. Česko spolu se Slovenskem jsou v EU nejhorší.

Kritikové mohou namítnout, že jde o srovnávaní náhodně či účelově vybraných tarifů a použita metodika společnosti Rewheel. Ano, snad by se i v Česku našly nějaké tarify a způsob srovnání, který by pro nás dopadl o něco lépe. Na delší výklad zde nemáme prostor, ale nastavení srovnání Rewheel je podle našich 10letých zkušeností a vlastních analýz reprezentativní. Vystihuje, jaké tarify si dnešní uživatelé žádají a jak bídně si ČR v jejich mezinárodním srovnání stojí.