České mobilní datové tarify vypadají, jako by jejich ceny čeští operátoři nastavovali podle německých. Čechům tak ze mzdy ukrajují 3x větší díl než Němcům. Polské tarify dokládají, kam až může cena klesnout, když funguje konkurence.

Mobilní datové tarify rostou na objemu, počtu uživatelů i ve výnosech operátorů a hodně vypovídají o stavu mobilního trhu. Porovnali jsme ceny českých tarifů pro domácnosti s cenami u sousedů v Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku. Ukážeme ceny německé jako nejvyšší v regionu a polské coby nejlevnější.

V první tabulce je přímé srovnání cen mobilních datových tarifů v Česku a Německu. Na obou trzích působí O2, T-Mobile a Vodafone a přidali jsme nejnižší ceny virtuálních operátorů. Ceny jsme porovnali na třech hladinách spotřeby a údaje vztáhli k ceně 1 GB dat za měsíc, neboť často neexistuje tarif s úplně shodným objemem dat. Ceny jsou ty nejnižší, ať už se závazkem nebo bez, ale vždy bez vazby na jiné odebírané služby.

Nemá valný smysl hovořit o jednotlivých číselných údajích. Zajímavější je obecné zjištění, že ceny v Česku se od cen v Německu dvakrát neliší.  Němci v průměru přes všechny tarify a operátory platí 117 Kč, Češi 102 Kč/GB/měsíc. Rozdíl je pouhých 15%, a to ve prospěch Česka.

Pokud ke srovnání přibereme průměrné mzdy, v Německu 94 963 Kč a v Česku 29 050 Kč/měsíc, obdržíme údaj, jakou část svého příjmu musí Češi a Němci vynaložit na 1 GB mobilních dat. Němci 1,2 ‰, Češi 3,5 ‰, takřka 3x více, při nepopiratelně nižších mzdových a dalších nákladech operátora v Česku než v Německu.

Druhá tabulka ukazuje ceny mobilních datových tarifů v Polsku. Původně jsme je chtěli porovnat v oblasti typické "české" spotřeby 1 - 10 GB. Tak nízké datové tarify se však už v Polsku neprodávají. Výjimkou je Orange s 10 GB za 65 Kč/měsíc. Porovnejme údaj s nejlepšími českými cenami: O2 649 Kč, T-Mobile 499 Kč, Vodafone 549 Kč/měsíc. Ceny máme 10x vyšší. V Rakousku je 10 GB za 280 Kč, na Slovensku za 195 Kč/měsíc.

Naše srovnání mělo i další cíl. Ukázat, jak skupina firem Deutsche Telekom pod společnou obchodní značkou T-Mobile dokáže v sousedních státech účtovat naprosto rozdílné ceny za stejné služby. T-Mobile před časem sice naříkal, že z Polska odejde kvůli nízkým ziskům, ale zůstal. Asi se stále vyplatí zůstat. Jak může T-Mobile v Česku chtít za 1,5 GB dat víc než za 30 GB v Polsku? V Polsku funguje konkurence a regulátor ji stimuluje. V Česku německé firmy účtují německé ceny, ale platí české mzdy, a projde jim to.