Vyzkoušeli jsme bezdrátový LTE internet na frekvenci 3,7 GHz s marketingovým označením 5G od Nordic Telecomu. Je alternativou k fixnímu LTE připojení k mobilním sítím nebo k pomalejším přípojkám DSL a míří  na uživatele levných, ale přežitých Wi-Fi sítí.

Loni v říjnu Nordic Telecom zahájil komerční provoz bezdrátového připojení k internetu "5G" s cílem pokrýt signálem postupně až 30% obyvatelstva ČR (1,3 mil domácností), s ambicí získat do 2 let 330 tisíc zákazníků. Nordic chce hlavně nahradit Wi-Fi sítě dosluhující u třetiny českých uživatelů spolehlivějšími a rychlejšími technologiemi LTE a později 5G v licencovaném pásmu 3,7 GHz.

Nordic Telecom nabízí dva neomezené tarify s rychlostmi 40/4 a 100/10 Mbit/s za 395  a 555 Kč/měsíc. Zájemci teď mohou pořídit instalaci jen za 462 Kč včetně bezplatného zapůjčení venkovní antény s modemem a domácím Wi-Fi routerem, navíc se slevou 300 Kč na připojení po dobu 3 měsíců, tj. za 95 a 255 Kč/měsíčně. Vyzkoušet lze po stejnou dobu zdarma také Nordic TV.

Podělíme se s vámi o zkušenost, kterou se službou máme. Nebudeme dlouze unavovat technickými podrobnostmi: 100megabitový internet Nordicu funguje se slibovanými parametry, je rychlý a vcelku kvalitní. S optickou přípojkou samozřejmě soutěžit nemůže, operátor přehání. Někomu může scházet vyšší rychlost odesílání dat, tu však Nordic do jisté míry vyvažuje kratší odezvou spojení.

Během úvodního testování pracovala naše bezdrátová přípojka rychlostí až 230 Mbit/s. V běžném provozu v pásmu 1x20 MHz dosahujeme rychlosti na příjmu typicky mezi 105-115 Mbit/s a 10-18 Mbit/s při odesílání dat, s krátkým dopravním zpožděním 14-25 ms a kolísáním odezvy v jednotkách milisekund. Vzdálenost od základnové stanice byla cca 1,5 km, bez přímé viditelnosti. Test probíhal anonymně, každodenně 14 dnů v různých denních a večerních hodinách. Provedli jsme cca 250 měření s různými profily a měřícími nástroji.

Dobrá funkce, nízká cena instalace (přijede technik), zapůjčení zařízení zdarma a 3měsíční sleva plus bezzávazkový tarif, který operátora motivuje k poskytování solidní služby, dělají z tarifů Nordic 5G schopnou alternativu místního bezdrátového internetu i náhradu pomalejšího připojení po metalických linkách. Měsíční poplatky jsou na úrovni konkurence, Nordic musí zákazníky přesvědčit vyšší kvalitou, rychlostí a lepší podporou.

Důležitější než přechod na budoucí technologie 5G bude pro operátora přebrat zákazníky konkurenci a zároveň udržet slušné parametry připojení i v zatížené síti. Aktuálně Nordic Telecom provozuje několik desítek základnových stanic a má rozestavěno na 160 nových. Na významné pokrytí republiky si budeme muset dva tři roky počkat, nicméně jste-li v dosahu nové sítě už teď, stojí za úvahu připojení Nordicu vyzkoušet. I kvůli možnosti kdykoliv službu operátorovi s díky vrátit, nebudete-li spokojeni.