Zvýhodnění tarifů Emtéčka přestane platit s novým ceníkem 7.1.2018. Datový balíček už nepůjde bezplatně obnovit. Zůstane možnost jeho resetování za polovinu ceny původního, výhodný přechod na jiný datový balíček díky účtování poměrnou částkou a převod obnovených, ale nevyčerpaných dat do následujícího měsíce.

V červenci jsme informovali o tarifech virtuálního operátora Emtéčko v síti O2 s bezplatným obnovením dat jedenkrát měsíčně. Tarify jsme odzkoušeli a jeden uvádíme i na domovské stránce Tarifonu. 4. listopadu Emtéčko vydalo ceník, kde zavedlo zpoplatňované obnovování dat, přesto bylo přes samoobsluhu stále možné data zdarma obnovit. Po tomto mezikroku nyní vyšel finální ceník platný od 7.1.2018 se zprávou, že je s bezplatnými daty konec. Citujeme operátora:

"V ceníku jsme upravili pravidla pro deaktivaci datového balíčku a pro změnu jeho velikosti. Litujeme, ale vypnout datový balíček a obratem jej znovu aktivovat již nebude možné. Vypnout datový balíček (aby se automaticky neobnovil v dalším měsíci) či změnit jeho velikost bude možné jednou měsíčně; požadavek na deaktivaci lze odvolat. Budete-li si přát balíček vypnout, učiníme tak vždy ke konci měsíce. Cenu datového balíčku budeme účtovat poměrně od jeho aktivace (resp. obnovení) do konce měsíce...

Nic se nemění na tom, že změníte-li balíček, resp. velikost balíčku, zaplatíte za původní i nový balíček vždy jeho poměrnou cenu do/ode dne této změny... ani na tom, že budete-li si přát data nad rámec Vašeho datového balíčku, můžete (vedle změny jeho velikosti) data dokoupit prostřednictvím tzv. FUP reset, a to i opakovaně, za poloviční cenu. Nic se nemění ani na tom, že takto dokoupená data, která nespotřebujete, se převádí do dalšího měsíce. Věříme, že tyto možnosti, případně jejich kombinace, jsou velmi vstřícné a cenově výhodné."

S tím lze vcelku souhlasit, i tak zůstávají tarify Emtéčka na český trh výhodné. Aktuální ceny datových balíčků Emtéčka najdete mezi tarify mobilního internetu. Musíte k nim mít hlasový tarif, ten nejnižší s voláním a SMS v síti  zdarma stojí pouze 4 Kč/měsíc, za 100 minut a 40 SMS zaplatíte 144 Kč, další zde.

Suma sumárum, obnovení dat zdarma u Emtéčka byla nestandardní praktika a ani nový ceník není příkladem transparentnosti. Poslední, co český trh potřebuje, jsou otevřené zaměstnanecké tarify, složité ceníky a podivné triky, jak z předražených tarifů ušetřit pár desetikorun a ztrácet tím čas. Potřebujeme skutečnou konkurenci mezi síťovými operátory, ekonomické tarify pro virtuální operátory, fungující ČTÚ a ÚOHS a aktivní uživatele.