S novým ceníkem O2 přišlo navýšení objemu mobilních dat a rychlosti a úprava tarifních cen. Operátor dál drží dvojí ceny a předražená data a přispívá k vysoké cenové hladině mobilních služeb v České republice.

Posledním z mobilních operátorů, kteří upravili své podzimní tarify, je O2. Nový ceník základních služeb platný od 15.9. přinesl řadu změn: vyšší rychlosti připojení a vyšší objemy dat provázené zvýšením cen. O2 také vypustilo nové předplácené tarify GO, kterými se snaží dokrýt potřeby celého spektra zákazníků.

V řadě FREE+ neomezených hovorových tarifů s omezeným objemem dat vzrostla data podle následující tabulky. Nárůst je podstatný ve středních tarifech. Zároveň se zvýšily ceny všech tarifů vyjma nejnižšího o 50 Kč měsíčně. Nepodstatná je naopak nová možnost připojení ke vzácně dostupné síti 5G u všech tarifů. Ceny v tabulce platí s dvouletým závazkem, bez něj jsou ještě o 150 Kč vyšší.

V tarifní řadě NEO (s hovorově i datově neomezenými tarify) O2 přidalo nejslabší tarif NEO Modrý, aby dorovnalo konkurenci, přičemž ceny ostatních tarifů zůstaly stejné. Důležitou změnou je navýšení rychlosti připojení, která konečně stoupla na použitelné minimum 10 Mbit/s. Plnou rychlostí běží tarify NEO Stříbrný a vyšší, ty se pak liší jen volnými minutami do zahraničí a gigabytem dat v režimu TOP Svět.

Jak se dívat na nové tarify O2? Zhruba stejně pochodíte u datově omezených tarifů konkurenčního T-Mobilu i Vodafonu, přičemž obsah a kvalita poskytovaných služeb bude podobná jako od O2. Trochu jiná je situace u datově neomezených tarifů, kde si lépe vyberete u Vodafonu i T-Mobilu. Co se týká nižších než neomezených tarifů, poohlédněte se u přímé konkurence, kde jich ještě pár zbývá, nebo u virtuálních operátorů. O2 je nechce prodávat, nabízí místo nich nové předplacenky GO, např. 100 min + 25 SMS + 3 GB lze pořídit za 299 Kč měsíčně.

O2 zákazníky dlouhodobě mate dvojími cenami tarifů, bez časového omezení nebo s dvouletým závazkem se "slevou" 150 Kč/měsíc. Úvazek má při koupi zlevněného telefonu i konkurence, ale její bezzávazkové tarify nevytvářejí ve spotřebiteli dojem, že operátor "sleví", jen když se zájemce upíše. Nechcete-li od O2 telefon, klidně proto volte tarif na 2 roky, neboť po 3 měsících lze smlouvu ze zákona vypovědět bez pokuty. Což bohužel stále každý neví a my proto opakujeme.