ČTÚ potvrdilo, že velkoobchodní ceny mobilních dat překračují maloobchodní ceny mobilních operátorů. Virtuální operátoři proto nemohou v ČR úspěšně podnikat, což vede k vysokým cenám mobilních služeb. Mobilní trh je prý třeba regulovat. Stát chystá i dotace telekomunikačních služeb.

Český telekomunikační úřad minulý měsíc oznámil, že zpracoval analýzu relevantního trhu č. 3, tj. velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám (data, volání a SMS). Podle úřadu není mobilní trh mezi operátory konkurenční a problém nelze řešit běžnými právními prostředky, nýbrž regulací velkoobchodních cen, aby mohli na trhu účinkovat i virtuální operátoři, kteří nedosáhli na omezené licence přenosových frekvencí pro poskytování mobilních služeb.

Předražování mobilních operátorů vůči virtuálním operátorům ČTÚ dokládá mj. obrázkem porovnávajícím velkoobchodní (mobilní operátor -> virtuální operátor) a maloobchodní ceny (mobilní operátor -> koncový zákazník) mobilních dat, který ukazuje, že velkoobchodní ceny byly v daném období vždy vyšší nebo stejné jako maloobchodní. Virtuálové pak nejen nemohou prodávat mobilní služby, ale neprodejná mobilní složka ve vzájemně provázaném a stále oblíbenějším triu služeb pro domácnosti mobil+internet+televize má negativní dopad i na prodej ostatních služeb.

Situace je ve skutečnosti ještě horší, než ukazuje obrázek, protože úřad dává do jednoho maloobchodního pytle domácnosti s vyššími a firmy s podstatně nižšími cenami tarifů. Nedosáhne-li virtuální operátor za současného stavu na zákazníka - domácnost, tím spíš nemůže počítat se službami zajímavějším firemním zákazníkům.

Trvalo přitom léta, než se ČTÚ k závěru, o kterém zde píšeme nejméně 6 let, dopracoval. U zrodu všech potíží na mobilním trhu přitom stála také jeho pochybení, která mají v případě mobilních dat kořeny už v první dekádě století. Zanedbaná, úřadem však omlouvaná nevýstavba sítí 3G, poté zpackaná aukce kmitočtů 4G/LTE v r. 2013 s následným nevymáháním aukčních podmínek, až po letošní podivné přenastavení dražby 5G, které dál upevnilo pozice O2, T-Mobilu a Vodafonu jako operátorů s dominantní tržní silou.

Vypracováním analýzy cesta k regulaci mobilního velkoobchodu teprve začíná. Nikdo neví, kdy a jak skončí. Posvětit ji a povolit regulaci totiž musí také EU. Co myslíte, budou lépe lobovat zástupci českého státu nebo profesionální lobisté operátorů? Všimli jste si také, že stát chystá další dotace, tentokrát pro odběratele telekomunikačních služeb?

Český stát jako vlastník národního bohatství, kmitočtů pro mobilní sítě, selhává. Regulací bude hasit problémy, které sám v podstatné míře způsobil. A na stole jsou další dotace z kapes nás všech.