Dotace telekomunikačních služeb se rozšíří na další příjemce. Na telekomunikační služby dotované z kapes nás všech budou mít nově nárok osoby s tzv. zvláštními sociálními potřebami s příjmy nepřesahujícími 2,15tinásobek životního minima.

Český telekomunikační úřad oznámil, že zahajuje veřejnou konzultaci záměru uložit na dobu 3 let provozovateli univerzální služby povinnost poskytnout cenové zvýhodnění ve výši 200 Kč i osobám se zvláštními sociálními potřebami na libovolný tarif pevného nebo mobilního volání či internetu. Na tento možný krok jsme upozornili už v závěru loňského roku.

Zvláštní cena či přiléhavěji nová dávka může být přiznána dalšímu okruhu osob proti původnímu omezení na zdravotně postižené osoby, kde dávala smysl. Poskytnutí dotované ceny bude podmíněno příjmem nepřesahujícím 2,15tinásobek životního minima, které pro jednotlivou osobou činí 4250 Kč měsíčně, což odpovídá 9138 korunám. Nejde tedy o dávku v nouzi např. pro zavolání pomoci mobilem - taková služba přijde na cca 200 Kč za rok - ale jak píše předsedkyně ČTÚ, "...o určitý krajní nástroj, který zajistí možnost přístupu k internetu a hlasu nutného k práci, vzdělání i kontaktu se státem těm nejpotřebnějším, pro které je důležité, aby sleva pokryla celou cenu služby."

Dotaci uhradí ČTÚ poskytovateli tzv. univerzální služby, což je z definice telekomunikační služba poskytovaná vybraným operátorem v určené kvalitě a současně přístupná všem a všude za dostupnou cenu. Za loňský rok za ni úřad zaplatil cca 90 mil korun, což jistě není obří částka, když jen na chod ČTÚ stát loni vydal 606 mil Kč. Nyní tedy dojde k nárůstu dotací a po vysoce pravděpodobném prodloužení tříleté lhůty a zvýšení nárokového minima k šíření dávky dalším skupinám osob obvyklou salámovou metodou.

Za osobu se zvláštními sociálními potřebami je považována zdravotně postižená osoba nebo nově osoba s nízkými příjmy podle § 38 odst. 4 Zákona o elektronických komunikacích. Kromě toho došlo k rozšíření této dílčí služby – nově lze zvláštní ceny využít buď na mobilní hlasový tarif nebo internet, nebo na volání či internet v pevném místě. Aby toho nebylo dost, ČTÚ dospěl i k závěru, že je potřeba operátorovi univerzální služby také předepsat zvláštní bezplatný mobilní tarif, na který se složí všichni občané.

Suma sumárum, namísto telekomunikačního trhu se slušnými cenami, usměrňovaného regulátorem, máme ČTÚ coby další sociální úřad, větší přerozdělování a dotace. A ceny mobilních služeb mezi nejvyššími v Evropě.