T-Mobile má nyní nejvýhodnější neomezené tarify na trhu pro jednotlivce. To ale vůbec neznamená, že jsou dobré. Operátor své služby dál prodává za přemrštěné ceny. Studentům, rodinám a malým firmám lépe poslouží Vodafone, při nízké spotřebě pak virtuální operátoři. Nákup telefonu u T-Mobilu se závazkem 2 let se nevyplatí.

Nové mobilní tarify T-Mobilu jsou pokrokem, který měl být mnohem větší. Operátor využil kampaně kolem neomezených mobilních dat, řídil se přáním části veřejnosti a tlakem konkurence a připravil se na chystané legislativní změny. Výsledkem jsou optimalizované ceny a obsah nových tarifů k navýšení vlastních příjmů.

Nové tarify operátora vzbuzují otázku, jestli jsou výhodnější také pro zákazníky. Jsou lepší než předchozí tarify nebo služby místní konkurence? Jak obstojí při srovnání s tarify stejného operátora u našich sousedů? Zaměříme se na srovnání tarifů s neomezeným voláním a SMS s různými objemy mobilních dat. Zjišťovali jsme také, jestli se zákazníkovi vyplatí pořídit si u T-Mobilu zlevněný telefon výměnou za dvouletý závazek.

Srovnání sám se sebou
Od 1. září dostanou zákazníci T-Mobilu víc dat za méně peněz, operátor si přesto asi polepší. Nižší ceny dat vyrovnal vysokými cenami volání a SMS: 100+100 minut+SMS stojí jen o 150 Kč méně než neomezené volání a SMS za 400 Kč měsíčně.

Firma navíc používá nefér minutové účtování hovorů a 100 volných minut může být ve skutečnosti jen 70. Tlačí tím zákazníky k neomezeným tarifům. Chybí tarify s vyššími stovkami až tisícem minut a SMS.

Čistě datových tarifů výrazně přibylo a jsou s datovým limitem levnější: 3 GB stojí 225 namísto 449 Kč  dříve a 10 GB za 449 Kč nahradilo 12 GB za 425 Kč. Jenže 30 GB za 699 Kč už nekoupíte, vytlačily je tarify od 875 Kč.

Hlasové tarify s více daty jsou levnější než dřív a bez závazků. Operátor spoléhá na rostoucí spotřebu a vyšší prodejnost tarifů s větším objemem dat. Novinka v podobě neomezených dat T-Mobilu příjmy také zvýší, i když velká část zákazníků s paušály nemá o neomezená data zájem ani zadarmo (viz prázdninová akce), natož za peníze. Hlasové tarify s neomezenými daty operátor nabízí za nepřiměřených 1275 a 1575 Kč měsíčně a tarify s limity dat se pak zdají být výhodné, ač nejsou.

Český T-Mobile loni mateřskému Deutsche Telekomu vydělal na dividendách 5,6 miliardy korun. Za posledních 12 let jen na dividendách T-Mobilu odteklo z ČR do Německa 70 miliard korun. Česko je (nejen) pro růžového operátora zlatý důl, který si chce udržet. Velké snížení cen nepřijde, dokud k němu nebude donucen konkurencí.

Srovnání s místními operátory
Co se osobních tarifů týká, T-Mobile nyní nabízí nejvýhodnější neomezené tarify v ČR. Neplatí to v případě studentů a když si několik tarifů pořizuje rodina. T-Mobilu zde nepomůže ani program Magenta 1, ve kterém lze získat až 25% slevu. 4členná rodina zaplatí za 4 neomezenky a pevný internet u Vodafonu 2795 Kč, u T-Mobilu po maximální slevě a tarify Neomezeně HD o polovinu víc, 4124 Kč. O2 svoji odpověď a datově neomezené tarify teprve chystá. Virtuální operátoři dál dostávají na frak.

Srovnání se sousedy
Ceny nových neomezených tarifů T-Mobilu v ČR jsme porovnali i s cenami stejného operátora v Německu, Polsku a Rakousku. T-Mobile dokáže nabízet své tarify mnohem levněji než v Česku v tak rozdílných zemích, jako jsou Rakousko a Polsko. Ani po mnoha letech se jim české ceny nepřiblížily. Nejde o pár jednotek nebo desítek procent, ale o násobky cen!  Nebo si snad máme brát za vzor přepálené ceny německého T-Mobilu?

Český T-Mobile si kupříkladu dovolí prodávat neomezený tarif se 7 GB dat za dvojnásobek ceny tarifu rakouského T-Mobilu s 10 GB dat. V Polsku dostane zákazník za třetinu (420 Kč) české ceny neomezená data s 25 GB plnou rychlostí a poté neomezený objem dat rychlostí 1 Mbit/s. Většině českých zájemců by takové schéma vyhovovalo víc než 50 GB a neomezeně dat při 10 Mbit/s u tarifu českého operátora za 1275 Kč měsíčně.

Vyplatí se telefon od T-Mobilu při závazku 24 měsíců?
Vzali jsme 3 oblíbené telefony Samsung a porovnali jejich ceny v ČR a v zahraničí. V Česku koupíte všechny levněji na volném trhu než po slevě u T-Mobilu za tarif s 16 GB dat s přehnanou cenou a závazkem 2 let. U operátora např. zaplatíte za Samsung Galaxy S10 až o 2400 Kč víc než v obchodu s telefony.

V tabulce jsme porovnali, kolik zákazník T-Mobilu zaplatí za stejné telefony při koupi s neomezeným tarifem v Česku, Polsku a Rakousku za podmínky časového závazku 2 let. Zjištěné rozdíly cen v neprospěch českých zákazníků jsou propastné. Český T-Mobile navíc paušalizuje o neexistujících dotacích.

V případě Rakouska a top telefonu Samsung Galaxy S10 uhradíte - při nižší ceně tarifu a více daty o čtvrtinu - takřka poloviční částku co v Česku. Ač stejný výsledek nemusí vyjít u každého jednotlivého telefonu všech prodávaných značek, domácnostem doporučujeme ceny porovnávat a prodejnám a závazku T-Mobilu se raději vyhnout.

Aktualizace 1.9.  Nové tarify T-Mobilu mají nové jméno a celý obsah. Postupně upravujeme.