Vodafone a jeho virtuální operátor SAZKAmobil připravily levnější tarify pro nízké objemy mobilních dat. Vodafone trvale po skončení prázdnin a SAZKAmobil dočasně během nich. Trvá česká anomálie, že virtuální operátor má vyšší ceny než mobilní operátor.

Vodafone připravil na poprázdninovou dobu (od 3.9.) změnu ceny nejmenšího datového balíčku k předplacenkám a paušálním tarifům bez dat. Minimální objem dat ke koupi u balíčku Připojení na měsíc zvýší ze 100 MB na cca desetinásobek 1 GB, při navýšení ceny na necelý dvojnásobek ze 49 na 79 Kč.

Operátor změnu prezentuje jako výhodu pro zákazníky, což lze s ohledem na poměr mezi zvýšením objemu dat a cen pochopit. Úprava je pro Vodafone nejspíš výhodná, vydělá vzhledem k vyšší ceně minimálního balíčku asi víc. Zda je změna výhodná i pro stávající zákazníky těžko bez dalších údajů soudit.

SAZKAmobil, jeho virtuální protějšek, pokračuje v tradici letních slev. Do 31. 8. 2021 nabízí  levnější datové balíčky se slevou až 30 %. Za zvýhodněné ceny je možné koupit data v objemu 1 GB a 5 GB za 70 a a 270 Kč. Platí to pro předplacenky i paušální tarify. Sleva je dočasná a po prázdninách se ceny vrátí na původních 100 a 350 Kč. Náplastí na vysoké ceny snad může být, že SAZKAmobil neomezuje rychlost stahování dat.

Proč má největší český virtuální operátor cenu dat vyšší než mobilní operátor, v jehož síti působí, zůstává specifikem českého trhu, které po mnoha letech nevyřešil ani ČTÚ. Výsledkem je udržování oligopolu mobilních operátorů a vysoká hladina cen, které musíme všichni platit.