Nové spotřebitelské tarify T-Mobilu přidaly data a podražily. Operátor je prodává výrazně dráž než v Polsku a Rakousku, aniž by pro vyšší cenu existoval jiný důvod než na českých zákaznících víc vydělat.

V dubnovém ceníku T-Mobile vypustil nové mobilní tarify. Žádné datové jaro se nekoná a revoluce už vůbec ne. Operátor podle očekávání přidal data a současně zdražil. T-Mobile se v Česku profiluje jako prémiová značka, žádnou hodnotu za vyšší ceny proti zahraničí však český spotřebitel nedostane, právě naopak. Nové tarify na předražování nic nezměnily.

Služby T-Mobilu v ČR zůstávají ve srovnání se stejnými službami stejného operátora podstatně dražší než v Polsku (cca 3x) a v Rakousku (cca o polovinu). České ceny jsou o něco nižší než u německého T-Mobilu, jenže v Německu koupíte ekvivalentní tarify i výhodněji, zatímco v ČR konkurence chybí. Česká domácnost proto musí za mobilní služby vydat 2-4x víc než německá.

Mobil S je nový nejnižší hlasový tarif. Oproti dřívějšímu S námi v sítích zdražil o 150 Kč, ale volat se teď dá kamkoliv v ČR od rána do večera. Za SMS si připlatíte. Pozor na internet, při neopatrném spuštění ho vyčerpáte už za pár minut a musíte data přikoupit. Připravte si i dalších 150 Kč/měsíc za tarif bez závazku, cena na obrázku odpovídá tarifům na 24 měsíců.

Druhý nejlevnější tarif Mobil Data s minutou volání za 3,5 Kč je určen pro osoby, které telefonem netelefonují. SMS jsou pro tuto skupinu uživatelů asi zastaralé, nahradit je zřejmě mají kecálkové, sociální sítě a další novoty. Mobilní maniaci si mohou tak týden v měsíci užívat dat, pak jim stejně dojdou.

V tarifech výše vždy něco chybí nebo naopak přebývá. Jsou nástrojem, jak ze zákaznické kapsy vytáhnout víc peněz. V podobném duchu by se dalo pokračovat i s ostatními novými tarify T-Mobilu. Doufejme, že se nedočkáme vyjádření české vlády a úřadů, že se tlak na operátory vyplatil a mobilních dat bude konečně dost. Za jakou cenu by nemělo zůstat bez povšimnutí. Pro jásot není sebemenší důvod.