Vlna zdražování telekomunikačních tarifů pokračuje. Po O2 a T-Mobilu zdraží také Vodafone, i když zatím jen pár balíčků služeb k předplaceným kartám. Jiným přidá trochu dat bez změny ceny.

Také Vodafone včera oznámil cenové úpravy některých tarifů, které ospravedlňuje přisypáním dat. Předcházelo mu plošné zdražení nejen fixního internetu od O2 a mobilních tarifů pro firmy a domácnosti u T-Mobilu.

Vodafone vstřícně nabídne až 900 MB dat (namísto původních 300 MB) k denní Předplacené kartě 30. K vylepšení dochází též u tarifu Komplet s neomezených voláním v síti Vodafonu a 1,2 GB dat, kterému operátor přidá 300 MB na 1,5 GB dat bez zvýšení ceny 139 Kč měsíčně. Balíček s neomezenými SMS v síti Vodafonu a 1,2 GB dat přinese 1,5 GB dat taky, ale už provázené zvýšením ceny. Zaplatíte 119 Kč namísto 99.

O nadsazeném titulku tiskové zprávy Vodafonu vypovídá nejlépe zdražení, které se týká ceny tarifu Volání v síti (Vodafonu) neomezeně. U něj totiž žádná data nejsou. Již původní cena byla vysoká, když např. u některých virtuálních operátorů lze neomezené volání ve společné síti dostat prakticky zadarmo. Nově bude u Vodafonu za 119 korun měsíčně, dosud za 99 Kč. Všechny úpravy začnou platit od 24. listopadu.

Mobilní trojka svorně krůček po krůčku zdražuje již tak drahé tarify. Ceny mají O2, T-Mobile a Vodafone plus minus stejné. Běžný zákazník nad vyšším cenami tarifů proto nejspíš mávne rukou, slabé rozdíly v cenách k přechodu ke konkurenci nemotivují. Násobně rychlejší růst u řádově vyšších cen energií a vysoká inflace spolehlivě přebíjejí postupný růst cen v telekomunikacích, který je sice nejnižší ze všech odvětví v ČR, ale ceny mobilních služeb dlouhodobě nejvyšší v Evropě. Silná závislost domácností, firem nebo státní správy na telekomunikacích a velmi slabá konkurence brání úsporám a přechodu na nižší spotřebu a levnější tarify.

Pravidlo omezit zbytečnou spotřebu a přejít z mnohdy předimenzovaných a předražených telekomunikačních tarifů na úspornější ovšem platí trvale. Stále se nějaké najdou, chce jen hledat a nebát se dát operátorovi sbohem, nejste-li spokojeni. I když to bude stát nějaké úsilí.

Aktualizace 30.10.: „Pokud se podmínky, například na trhu s energiemi, nesrovnají, budeme své ceny muset upravovat, abychom zajistili budoucí investice a udrželi kvalitu služeb,“ říká mluvčí operátora Ondřej Luštinec.