Rakouské i německé mobilní tarify vykázaly v minulých letech pokles cen v desítkách procent. Ceny zůstaly v Německu značně vyšší než v Rakousku. České ceny připomínají ceny německých mobilních operátorů. Mezi cenami virtuálních operátorů v Německu, Rakousku a Česku jsou však násobné rozdíly.

Rakouská mobilní scéna může být pro Česko inspirací. Ceny mobilních tarifů jsou příznivé u mobilních operátorů a ještě výhodnější u virtuálních operátorů. Obě skupiny se doplňují a rozšiřují nabídku. Ceny neomezených tarifů v letech 2015 až 2019 poklesly cca na polovinu, objemy mobilních dat se dramaticky zvýšily.

Rakouský národní operátor A1 uplatnil strategii vycházející z poklesu zájmu o SMS: neomezené hovorové tarify z r. 2015 nahradil tarify prakticky neomezenými (tisíce minut a SMS). Ceny tarifů s 10 a 20 GB dat spadly na cca 40% cen v r. 2015. První šlo loni pořídit za čtyři stovky, druhý za 550 korun.

Mobilní operátor Drei postupoval opačně. Ceny příliš nesnižoval (byly nízké už v r. 2015 s max 6 GB), ale jak svědčí tabulka, přidal velkou dávku dat. Takové tarify stojí v ČR 2 - 3x víc. O rakouském T-Mobilu jsme referovali na konci srpna 2019 v souvislosti s novými datovými tarify stejného českého operátora. Žádaná varianta tarifu s 10 GB dat stojí v Česku u stejného operátora (resp. se stejným vlastníkem) bezdůvodně dvojnásobek ceny rakouské.

Samostatnou kapitolu tvoří rakouští virtuální operátoři s velmi výhodnými cenami. Podrobněji jsme psali o operátorovi Lidl Connect. Za 200 - 300 Kč nakoupíte 5 - 20 GB dat se spoustou minut a SMS, vč. neomezených. V Česku ani náhodou, neboť postavení českých virtuálů vůči mobilním operátorům je úplně jiné.

Německé tarify 2015 a 2019

Německé tarify jsme probrali nedávno s výsledkem, že i v Německu lze přes virtuální operátory získat násobně levnější neomezené tarify než v Česku. Srovnání cen německých virtuálů v r. 2015 a 2019 ukazuje, že analogické tarify  bylo v r. 2019 možné pořídit i za polovinu cen roku 2015 nebo obdržet několikrát vyšší objemy dat za cenu podobnou. Klesající trend cen se současným vylepšováním tarifů byl podobný českému a v okolních státech.

V případě tarifů a cen německých mobilních operátorů stejné pozorování neplatí. Německý T-Mobile, O2 i Vodafone v posledních 4 letech nesnižovaly ani tolik ceny (spadly o nižší desítky procent), jako přidávaly objemnější data a další služby. Ceny byly podobné nebo i vyšší než v Česku. Vysoké ceny drží především německý Telekom, mateřská firma T-Mobilu přejmenovávaná nyní na Magentu.

Co za prémiovou cenu zákazník získá? T-Mobile inzeruje rychlé připojení přes zatím řídkou 5G síť, drží pomaloučké 64kbit/s připojení k internetu po vyčerpání dat, poskytuje bezplatný Wi-Fi přístup k hotspotům operátora a služby StreamOn (sociální, hudební, video, herní tituly čerpající mobilní data zdarma).

V Německu jinými slovy platí to, co už jsme říkali: škála tarifů, cen a poskytovatelů služeb byla v r. 2019 široká a vybral si každý, ať už měl hluboko do kapsy nebo mu na pár eurech nezáleželo. Mobilní operátoři poskytují oproti virtuálním cosi navíc, ale užitná hodnota přilepených služeb je pro běžného uživatele sporná.