Chcete-li volat do zahraničí levně, vyhněte se O2, T-Mobile a Vodafonu. Stejné platí o předražených tarifech Bleskmobilu, Kaktusu, Mobilu.cz, Oskarty, Sazkamobilu a Tesco Mobile. Výhodné mezinárodní tarify najdete u GoMobilu, Odoriku a OpenCallu.

Volání do zahraničí není na rozdíl od volání ze zahraničí (roaming) regulováno EU. Operátoři tak ceny střílejí od boku a minuta volání může přijít pořádně draho. Máte-li v zahraničí přátele, příbuzné nebo voláte byť jen občas, přečtěte si následujících pár řádek. Nelze pochopitelně uvést všechny země a ceny, ale k rozpoznání drahého operátora stačí naše tabulka. Ušetřit lze hodně.

Vezměme nejprve ceny síťových operátorů. Za přehnané lze okamžitě označit ceny O2 (i jeho klonů Bleskmobil a Tesco Mobile). Jen o fous lépe než O2 si vede T-Mobile nebo Mobil.cz, který přebírá ceny T-Mobile pro Twist karty. Do většiny států EU voláte za bláznivých 28,5 Kč/min: opačným směrem v roamingu přitom stojí hovor čtvrtinu. Nejnižší ceny účtuje Vodafone, přesto u jeho virtuála Sazkamobil zaplatíte do EU i 20 Kč/min.

Ceny volání z mobilu v ČR na mobil v zahraničí

Díky jiným virtuálním operátorům naštěstí tolik platit nemusíte. OpenCall se slovenskými kořeny nabízí Slovensko za 1,8 Kč/min a ostatní ceny mohou být s paušálem i nižší. GoMobil a Odorik sice nemají slovenské ceny, zato si zavoláte o poznání levněji do celé Evropy, USA nebo jinam. Na pevné linky v EU voláte za ještě nižší (až poloviční) ceny než na mobil.

Vrchol české nabídky tarifů do zahraničí představují ceny volání z internetu (VoIP) u operátora Odorik, které jsou ještě o plné 2 Kč/min nižší než údaje v prvním sloupci naší tabulky. Účtuje se po vteřinách a neplatíte žádný měsíční paušál. U VoIP navíc nemusíte měnit mobilního operátora, tarif pořídíte bez SIM karty a volat můžete z mobilu i ze stolního telefonu. Poradíme vám, jak na to.

SMS do zahraničí

Pro úplnost uvádíme i ceny SMS odesílaných do zahraničí. Ty svorně nepřesahují cca 5 Kč a nejlevnější koupíte za polovinu. Cenově výhodnější bude každopádně e-mail.