Skupinové tarify dovolují sdílet společný fond volných minut a SMS všemi členy domácnosti a rozdělit ho individálně podle potřeb každého člena. Nepřinášejí obvykle dostatečnou výhodu oproti osobním tarifům s balíčky pro vzájemné neomezené volání. Výjimkou je tarif City Mobile City Rodina+, který spojuje sdílení minut a SMS s voláním v rodině zdarma.

Ve třetím díle našeho miniseriálu o společném využívání několika SIM karet (předchozí díly tady a zde) budeme hovořit o tarifech, u nichž více uživatelů sdílí společný účet u operátora a společné volné minuty a SMS. Skupinové tarify jsou určeny domácnostem nebo firmám a pro každého člena skupiny lze vyhradit určitý objem jednotek ze společného fondu.

Sdílené tarify se v českých domácnostech výrazně neprosadily. Neposkytovaly ve srovnání s osobními tarify cenovou ani praktickou výhodu a pro operátory zřejmě nenaplnily očekávání získat najednou více vzájemně vázaných zákazníků. Lépe se ujaly sdílené tarify ve firmách. Ani zde ceníkové ceny neohromí, ale jsou prostředkem k tomu, jak poukázat na slušnou slevu, kterou může firma při individuální nabídce dostat, a hlavně zahrnují bezplatné volání ve firmě (VPN).

Takovou výhodu sdílené tarify pro rodiny dosud za příznivou cenu nenabízely. Tarify pro sdílení minut a SMS v domácnostech stále existují ve dvou variantách. Buď jako prosté a nijak výhodné sdílení volných jednotek nebo s rozšířením o neomezené volání mezi členy rodiny podobně jako u firemních tarifů.

Tarify operátorů Aqua mobil, Connectica, Skyfone nebo Žlutá simka mají již v názvu Rodina nebo Rodina+ a nabízejí skupinové sdílení minut a SMS za ceny okolo 500 Kč/měsíc s 300 minutami a 60 SMS nebo 650 Kč/měsíc s 420 společnými minutami a 120 SMS.

Mnohem zajímavější je tarif City Mobile City Rodina+ za 449 Kč/měsíc, který sice nabídne méně společných minut (200) a 100 SMS pro 4 osoby, zato si mohou mezi sebou volat bez omezení coby základem rodinného tarifu.

Jinou formou skupinového tarifu je Lamí rodinka operátora Lama Mobile, Umožňuje 2-4 uživatelům volat mezi sebou zdarma, ale neobsahuje žádné volné minuty ani SMS. Tím se blíží k osobním rozšiřujícím balíčkům neomezeného volání a SMS.

Levné osobní balíčky neomezeného volání a SMS ve skupině představují vhodnou alternativu ke sdíleným rodinným tarifům. Vyhledáte je pod záložkou Rodina. U síťových operátorů musíte pro volné volání rodině koupit současně neomezené volání v celé síti, které je zbytečně drahé a nemusí se vyplatit.

Doplňme, že data se u tarifů se sdílením minut a SMS musí dokupovat zvlášť pro každou SIM kartu ve skupině. Existují však i tarify vyhrazené sdílení dat, které pro změnu neumožňují sdílet volné minuty a SMS. O nich napíšeme příště.